| comet a întrebat:

Imi puteti explica cum sta cu conversiunea la romana? Adica cum imi dau seama care e un cuvant format prin conversiune. Nu vreau copy / paste.

Răspuns Câştigător
| NICKSOOO a răspuns:

CONVERSIUNEA REPREZINTA SCHIMBAREA VALORII GRAMATICALE! DE EX Frunzele verzi au acoperit pamantul-adj(ce fel de frunze?); si Verdele este culoarea me apreferata-sunt, subiect; adica verde la oricgine este adj; iar pruin schimbarea valorii gramaticale, respectiv prin conversiune a devenit adj. Sper ca te-am ajutat! Numai bine! :X