| Andrei_Pruna_1995 a întrebat:

Vreau sa incep sa citesc carti de filosofie. Cu ce autori ar fi bine sa incep?

5 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Incepe cu inceputul: dialogurile lui Platon (cele mai importante sunt Republica, Phaidon, etc.) si scrierile lui Aristotel (Metafizica si apoi facultativ Politica).
Dupa asta Kant (Critica ratiunii pure).
Iar apoi poti incerca Descartes, Kierkegaard (Sau-sau), Wittgenstein (Tractatus logico-philosophicus).

Desigur, nu uita si de romani. Poti citii cate ceva de Tutea (Între Dumnezeu şi neamul meu), Noica (Jurnal filozofic) sau Mircea Eliade (Sacrul şi profanul).

Important e sa treci putin prin fiecare si sa te orientezi. Inainte sa cumperi o carte, citeste articolul de pe wikipedia (de preferat.en) despre autor.

| doctorandus a răspuns:

Cu Platon. Whitehead spunea ca filozofia consta din note de subsol la cartile lui Platon.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ti-as recomanda sa te familiarizezi cu Eminescu, apoi sa -l rasfoiesti pe Nichita Stanescu.Autorii de filozofie ii poti alege dupa ce intelegi sensul gandirii celor doi.

| Hirako a răspuns:

Octavian Paler daca esti destept.

SAU

Antoine de Saint-Exupéry daca esti foarte destept.

Daca esti prost nu e de tine filozofiawinking

| Vrajeeala a răspuns:

Jean-Paul Sartre
Existentialismul este un umanism
Fiinta si neantul
Adevar Si Existenta

Nietzsche

Feodor Dostoievski

ai gusturi bune happy
spor la citit