| DorelSudoru a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce este acela visul contient. Daca cineva care astfel de vise ziceti-mi si mie ce simtiti sau cum se manifesta.
2:Care este explicatia stiintifica?(daca esista una)

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Se numeşte vis lucid sau reverie.
Se studiază existenţa sa la Psihologie în clasa a XI-a.
Salutare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Uite un site in care se vorbeste intens despre asa ceva, visul lucid se numeste:
http://www.explorarea-visurilor.ro/_old/Visullucid.

Si mai jos ai si explicatia de pe wikipedia.Numai bine

Vis lucid este un termen ce desemnează un vis în care persoana care visează este conştientă că viseză şi că visul este în curs de desfăşurare. În timpul viselor lucide, există posibilitatea de a exercita control conştient efectiv asupra mediului, personajelor şi tuturor caracteristicilor acestora, precum şi realizarea unor lucruri care sunt imposibile sau foarte puţin probabile în realitatea fizică a stării de veghe. Visele lucide sunt cel mai adesea extrem de realiste prezentând şi o ascuţire a acurateţei simţurilor celui ce are visul lucid.
Visurile lucide încep într-unul din următoarele moduri. Unul este aşa numitul vis lucid iniţiat în vis (conform noţiunii din engleză, dream-initiated lucid dream, abreviere, DILD), care este iniţiat ca un vis obişnuit, după care, la un moment dat cel ce visează realizează că visează. Celălat mod este numit vis lucid iniţiat în starea de veghe (conform noţiunii din engleză, wake-initiated lucid dream, abreviere, WILD), în care subiectul trece direct din starea de veghe în starea de vis fără nici o (aparentă) discontinuitate în conştientizarea întregului proces.[1][2]
Savanţi precum Allan Hobson, conform abordării sale neuropsihologice a viselor lucide, au ajutat substanţial la plasarea explicaţiei acestor vise pe un teren mai solid şi mai puţin speculativ.

| Angel0 a răspuns:

Puisor se scrie constient nu contient, ziceti-mi nu ziceti-mi, exista nu esista.Ai uitat sa mai pui si un verb la inceputul celei de-a doua propozitii.Mai bine zi ce clasa esti.Eu cred ca a 2-a.Visul constient inseamna ca esti constient in vis. Ce era asa de complicat?

| ERMO a răspuns:

Este o stare comparativ la fel ca intoxicatia cu droguri, te simti usor si crezi ca esti pe alta lume.Nu esti contient de ce faci crezand ca este un vis.De obicei asta nu se intampla oricuri.Am un preten care spune ca in timpul "reveriei" totul este minunat dar te sperii ca nu te poti trezi adica esti ca blocat in subconstient(vorbesc de o stare prufuuuunda)