| mariusgone a întrebat:

Salut, am si eu o mare curiozitate care... cred ca mi-as putea satisface-o aici.

Am fost prins in nenumarate randuri de sudura dar... nu asta e important! Vreau sa stiu si eu explicatia stiintifica a expresiei "Sunt prins de sudura!"; adica ce se intampla cu ochiul in aceasta situatie, de ce se intampla asta, etc.

Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

1Cumpara de la farmacie PROCULIN sau nafagal ( de fiecare data cand te prinde)big grin( de fiecare data cand te prinde sudura.
2 felioare de cartof. puse pe ochi( te va ustura putin dar va trecebig grin
Arsurile de la sudura sunt aceleasi ca Arsurile produse de radiatiile ultraviolete

| mariusgone explică (pentru SaveTheNature):

Nu asta vruiam sa stiu! Eu vreau sa stiu ce se intampla cu corneea, irisul, pupila, cristalinul, etc. in cazul in care te-a prins sudura!
Leacurile nu prea ma intereseaza deoarece ma prinde foarte greu acum; fie pentru ca s-a obisnuit ochiul, fie pentru ca sunt mai experimentat!

| valy91 a răspuns:

Ca sa iti satisafac curiozitateasa iti explic : in primul rand sudura emite niste radiatii puternice precum soarele dar mult mai puternice! acele raze iti arde pielita care protejeaza globul ocular iar ochiul lacrimeaza deoarece lacrimile curata si de acolo ai senzatia aia ca ai avea nisip in ochii