| Nicky29 a întrebat:

Vreau sa va dau putina bataie de caphappy. Daca nu ne gandim din punct de vedere religios ca barbatu a fost conceput de catre Dumnezeu iar apoi a fost facuta femia din coasta lui, am putea sa zicem ca femeia ar fi trebuit sa fie inaintea barbatului ca sa poata da viata caci fara ea nu ne putem inmulti din punct de vedere natural si firesc ca si barbatii. Intrebarea mea este credeti ca femeia ar fi putut evolua prima si ar fi dat viata barbatului?

Răspuns Câştigător
| whitehair a răspuns:

Nu dai bataie de cap. Daca chiar te intereseaza aparitia, evolutia si dezvoltarea umanitatii, incearca sa inveti a citi printre randuri in scrierile vechi, considerate sfinte si puse bine deoparte in asa fel incat nu toti sa avem acces la ele.Sant greu de gasit, dar nu imposibil. Iar la intrebarea ta raspunsul meu estebig grinA.Lui Adam(ca o simpla curiozitate chiar Biblia crestina confirma ca au fost cel putin doi-unul DOAR purtator de suflet (nu se putea inmulti) iar celalalt-atentie-DATATOR DE VIATA (avea capacitati reproductive)-deci, lui Adam nu i-a fost scoasa o coasta cum gresit se crede-ci i-a fost recoltata o mostra de tesut din regiunea intercostala-in vederea prelevarii si manipularii materialului genetic pentru a fi creata varianta feminina.Aceasta mostra i-a fost recoltata SUB ANESTEZIE (...si a coborat Domnul somn greu asupra lui Adam). Deci este perfect posibil-ipotetic vorbind-ca prima data sa fie creata varianta receptoare a materialului genetic-Eva- si apoi varianta donatoare-Adam.Si nu uita:istoria nu e asa cum e prezentata in versiunile oficiale.Niciodata.

11 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Adam si Eva... e o metafora. Atat.

| ramona30 a răspuns:

Cititi teoria evolutiei si intelegeti cum au evoluat oamenii.

regis
| regis a răspuns:

Vrei sa spui femela, nu femeia. Pentru ca reducand teoria evolutionismului la un anumit minim, intr-o zi o maimuta a nascut un om. Da, in definitiv in lantul evolutiei trebuie sa existe o limita pana la care vorbim de maimute, dupa care vorbim de oameni, iar la nivel micro practic asta inseamna, ca intr-o zi o maimuta a nascut un om. Altfel singura varianta posibil ar fi ca o fiinta s-a nascut maimuta si a murit om. Iar daca ne gandim ca e nevoie de doi indivizi de sex opus pentru a se si inmulti, teoria devine si mai interesanta...

| Dmonik a răspuns:

Un fel de cine a fost primul, oul sau gaina?
Inainte de tup, imi amintesc ca parca mai credeam ceva...acum sunt sigura: nu stim nimic.

| georgesur a răspuns:

De unde atita aroganta si intoleranta la atei? De ce se cred ei ca fiind singurii "detinatori de inteligenta"?(din cite cunosc eu prosia e raspindita relativ uniform printre oameni, indiferent de rasa, religie, sex. etc).
Sa va dau ceva exemple care va contrazic:
Sir Francis Bacon, in opera sa "De interpretatione naturae prooemium" spune:"Putina filosofie duce mintea omului catre ateism, dar o aprofundare a acesteia duce mintea omului catre religie"
Oameni de stiinta celebrii care au fost profound religiosi:
Fizicienii:Max Planck, Kelvin, Maxwell, Faraday, Isaac Newton, apoi Robert Boyle(chimist celebru), Rene Descartes (mathematician, filosof celebru:"tatal filosofiei moderne"), ar fi de amintit si J Kepler (mathematician, fizician si astronom)a fost un protestant luteran extrem de pios.
Lista ar putea continua cu nenumarate nume ilustre, ...insa "gibonul"(isi mai zice si"fanaticdupatine")oricum nu le va accepta!

| yoo23 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred in povestea lui Adam si Eva. E doar o poveste, ca sa dea idee oamenilor cum am aparut noi.procesul prin care am aparut noi, e unul foarte complex care are legatura cu stiinta dar si cu religia.

| yoo23 a răspuns:

Ai auzit de oamenii pesterii? daca au existat Adam si Eva, care au facut copii, si au populat planeta, cum explici de primii oamenii? care nu erau ca noi, homo sapiens. Ce e scris in biblie nu se potriveste cu stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoo23, Dar atunci cum au aparut oamenii?{Si te rog, nu spune ca au aparut din maimute!}Eu nu prea ma chinui cu aceasta intrebare.Si cum spun unii, crezi nu cauta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, dumnezeu a vrut sa faca o faptura gingasa cu care sa se poata "juca" dupa 12 noaptea, era imoral sa te masturbezi cu aceeasi mana creatoare cu care ai facut totul.
Si am o veste pentru isus...surpriza,ai un frate! care de fapt s-a culcat cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vred ca iti pierzi vremea punand intrebari la care stii raspunsul.adam a fost creat, si prin el a intrat in lume pacatul deci moartea. iar Iisus Hristos care este nascut {nu facut}si a ridicat pacatul si efectul lui, moartea, putand sa traim vesnic. femeia ar fi putut evolua din ce? din amoeba? cred ca da. in cazul asta adam nu a existat.doar eva, abel si cain.bineinteles cu toate cele, crima incestul, bla-bla-bla si toate cele care sunt la rubrica asta de vreo doi ani pe tpu.mai schimbati placa mai baieti.parca nu mai cresteti, si nici nu va maturizati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@georgesur, iti este frica? crezi ca dumnezeul tau nu iti va raspunde la rugaciuni daca un ateu, care nu-l recunoaste decat ca pe un personaj de poveste, are "aroganta" sa-l trimita metaforic in lumea reala unde se poate "cotai" cu semenii sai?
Multumesc pentru gibon, chiar de cand eram mic nu am vrut sa fac parte din specia asta, tu esti unul din fanatici pardon...motive.