| adrian1419 a întrebat:

De ce unii oameni religiosi resping teoria evolutiei in sprijinul careia au fost descoperite unele dovezi, dar accepta fapul ca femeia e facuta din coasta barbatului?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Raspunsul nu poate fi decat ca "asa scrie in biblie". Iar biblia e imuna si-n fata dovezilor care vin impotriva ei se pare. Pentru ca oamenii au fost spalati pe creier de mici sa le fie frica sa contrazica ceva ce scrie acolo.

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ignoranţi.

| adrian1419 explică (pentru NOname):

Vreau raspunsurile lor! daca au 'curajul' sau ce le trebuie sa ne scrie un motiv

| M25M a răspuns (pentru adrian1419):

Vor invoca mereu piesa lipsa din puzzle, acea eterna veriga lipsa, de obicei asta este argumentul lor, fiind greu de inteles ca din cauze evidente (schimbarile climatice, ale mediului geologic, influenta factorilor organici) este posibil ca acele "verigi" sa nu fie vreodata descoperite. (Scuze de interventie)

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/16DSvYq.png
*unii

| Dandanache a răspuns:

Cei mai multi resping teoria evolutiei din principiu. Nu au ce motive sa iti dea deoarece nu au critici de continut, ci o intoleranta de principiu Asta pentru ca cei mai multi nu au notiuni elementare despre evolutia speciilor. E ca si cum as avea o aversiune fata de motorul cu ardere interna. Nu stiu ce inseamna, si prin urmare il resping, pe motiv ca arde si luam foc.

| Inferno a răspuns (pentru Dandanache):

"Cei mai multi resping teoria evolutiei din principiu."
Si nu este asta o dovada de prostie? Cand respingi un lucru pe care nu-l cunosti...

| Dandanache a răspuns (pentru Inferno):

Prefer sa ii spun ignoranta happy.

| martzian a răspuns:

"De ce unii oameni religiosi resping teoria evolutiei in sprijinul careia au fost descoperite unele dovezi" - le puteti enumera?

| martzian a răspuns:

Ca sa nu va las fara un raspuns, pentru ca teoria evolutiei ne cere de fapt sa avem o credinta mai mare decat creationismul. Nu exista dovezi pentru evolutie, decat presupuneri care se demonstreaza rand pe rand a fi basme. Totul este o nebuloasa care incepe si se termina cu "nu se stie INCA"...

| M25M a răspuns (pentru martzian):

"Dovezi" paleontologice, geologice, biochimice, arheologice( serii de fosile si fosile de tranzitie), mimetismul organismelor, organele anatomice ale diferitelor organisme care nu mai au nici o functie fiind mostenirea unui stramos indepartat...

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Mihai, ma bucur ca ai folosit ghilimelele. Altfel iti sugeram eu...winking

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Faceam aluzie la folosirea excesiva si invocarea covarsitoare a termenului de catre utilizatoriwinking

| martzian a răspuns (pentru M25M):

Just teasing you, bro'! :p

| Moisie a răspuns:

Pentru ca atat ii duce capul!

| Kalla a răspuns:

Nu este treaba nimanui in primul rand! Nu erati voi ateii cei care spuneau ca fiecare are dreptul sa creada in ce vrea? Este dreptul nostru constitutional! In plus eu sunt foarte sigura ca teoria evolutiei este ceva ce nu s-a intamplat.

Imi pare rau de fiecare data cand ma asculta la stiinta si trebuie sa vorbesc despre ceva in care nu cred dar asta este, societatea se bazeaza pe aceasta teorie.

| M25M a răspuns (pentru Kalla):

Draga mea, fie ca vrei fie ca nu, fie ca exista un creator al universului, este un fapt ca tu ai evoluat, laolalta cu specia ta, din alte organisme care la randul lor au evoluat din alte organisme ....Intelegi tu unde bat.

Imi pare rau de fiecare data cand ma asculta la stiinta si trebuie sa vorbesc despre ceva in care nu cred dar asta este, societatea se bazeaza pe aceasta teorie. --- Hai nu mai fi ipocrita! (Scuze de ton si limbaj, nu sunt genul care insulta, dar la ce ai putut tranti prin afirmatia asta denota ipocrizie si sincer nu consider ca te insult)

| Kalla a răspuns:

Doar asta? Cel ce a creat tot ce exista, tot ce se vede si nu se vede nu ajunge?
El exista, stiu asta iar faptul ca El exista ma face sa cred ca El a creat tot, mi se pare si normal sa fi creat tot daca exista.

| adrian1419 explică (pentru Kalla):

Si cum stii ca exista Dumnezeu, cum nu sti ca exista Allah?

| Kalla a răspuns (pentru adrian1419):

Allah si Dumnezeu sunt acelasi lucru. Daca citesti coranul vezi ca vorbeste si despre crestini si evrei. Dumnezeu este doar traducerea in romana a cuvantului Allah.Allah este in araba, God in engleza dar sunt acelasi lucru.

| thalyslly a răspuns:

Pentru ca se tem de ceea ce nu pot intelege (stiinta)
si daca turma merge dupa religie...

| Oleg20 a răspuns:

Dacă evoluţia ar fi un fapt‚ dovezile fosile trebuia să dezvăluie în mod cert o transformare treptată a unei forme de viaţă într-alta‚ şi aceasta indiferent ce teorie transformistă ar fi fost formulată. Chiar şi savanţii care sînt partizani ai teoriei „echilibrului punctat"‚ care consideră că schimbările au fost mult mai bruşte şi mai rapide‚ admit că acestea s-au produs în cursul a multe milenii. Nu ar fi logic deci să se creadă că teoria evoluţionistă nu ar mai avea nici o nevoie de forme intermediare.
5 Pe de altă parte‚ dacă evoluţia ar fi un fapt stabilit‚ ar fi de aşteptat ca documentele fosile să ofere posibilitatea de a observa începuturi de noi membre sau de noi organe la unele organisme vii. Ar fi trebuit să se găsească cel puţin unele fosile care să prezinte braţe‚ picioare‚ aripi‚ ochi sau alte oase şi organe în curs de evoluţie. Spre exemplu‚ ar trebui să vedem că înotătoarele peştilor se transformă în picioare şi degete la amfibieni‚ şi că branhiile se transformă în plămîni. Ar trebui să se găsească reptile ale căror membre anterioare să se transforme în aripi de păsări‚ ale căror membre posterioare să fie dotate cu gheare‚ ale căror solzi să devină pene şi a căror gură să se transforme într-un cioc cornos.
Aşadar teoria evoluţiei este exclusă în totalitate.

| adrian1419 explică:

Noi v-am dat un motiv atunci cand ati cerut.Acum te rog sa imi oferi si tu unul de-al tau.Si in legatura cu Dumnezeu, eu sunt sigur ca el nu exista, si tu cum crezi ca ma simt atunci cand sunt ascultat la religie, si cand m-a pus pofa pe mine unii colegi care stiu ca sunt ateu au inceput sa rada si profa i-a dat afara, iar ei s-au suparat.Cum crezi ca ma simt atunci cand fostii mei prieteni imi zic pagan, ca o sa ard in iad, si imi baga religia lor pe gat, ca i-a ajuta pe ei DoamneDoamne si nu i-a ascultat la geografie.
Am deraiat de la subiect, dar nu te da acum tu minoritate abuzata.

| Kalla a răspuns (pentru adrian1419):

Te certi cu mine?

Apasa pe "raspunde" cand vrei sa comentezi raspunsul cuiva.

| adrian1419 explică (pentru Kalla):

Da-mi un motiv de ce crezi tu nu crezi in evolutie.UN MOTIV, nu ti-am cerut imposibilul! Sau da?

| Kalla a răspuns (pentru adrian1419):

Dumnezeu exista.

| adrian1419 explică (pentru Kalla):

A fost asa de greu? Las la o parte ca totusi raspunsul asta e asa de logic de ma da pe spate, dar mai ai si alt motiv sau doar asta e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Ce rea esti cu saracutii astia de atei.

| martzian a răspuns (pentru adrian1419):

E interesant ca folositi termentul "credinta" alaturi de o teorie care are pretentia de a fi stiintifica. Va dau eu, din nou, un motiv pentru care nu cred in evolutie: pentru ca "a crede" in evolutie necesita o credinta mult mai mare decat a crede in Dumnezeu. Si nu ma refer la experiente extrasenzoriale ci doar la argumentele stiintifice existente (evident, din ceea ce am reusit eu sa citesc - nu am pretentia ca am epuizat subiectul)winking

| Inteleptus a răspuns:

Ioan (4, 15) "Respingeti tot in afara de cuvantul Meu caci voi sunteti oile si eu sunt Imparatul vostru. Sa fiti uicisi cu pietre si arsi in cenusa si focurile sabatului daca treceti peste cuvantul Meu. Sa fiti maltratati si mutilati si sa suferiti vesnic pentru neasculatrea voastra!"