| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Daca s-ar inventa un medicament care te face nemuritor si nu ar fi scump, cam ce credeti ca s-ar intampla pe lume?
Ar fi oare si oamenii care ar alege sa fie muritori pur si simplu pentru ca nu le-ar pasa de moarte?
Am fi oare in razboi din cauza asta.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Îţi dai seama cum ar fi să trăiască Gigi Becali veşnic...

| T0T a răspuns:

Ar fi o lege unde probabil ai avea de ales între nemurire și reproducere.

| Steregoi a răspuns:

In cativa ani n-ar mai incapea oamenii pe Pamant si si-ar da in cap unii la altii si tot vor muri oameni. Ba zi, daca ar exista si o substanta care sa invie mortii. Sau daca ar muri ar invia automat. Ar insemna sa ajunga un adevarat iad Pamantul.

| Elena9328 a răspuns:

Visezi cam mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fiecare ar alege la un moment dat sa moara.

| Uxellodunon a răspuns:

Astia care comentati ca nu are cum, nu exista, e imposibil, nu ati prins ideea, este un SCENARIU

De faza cu suprapopularea, as zice ca nu ar fi cazul. In tarile dezvoltate se constata stagnarea si chiar scaderea populatiei, femeile avand de ales sa urmareasca o cariera, din ce in ce mai multa lume nu simte nevoia de a avea copii, e o chestie de mentalitate. Daca ar exista un fel de nemurire, nevoia de a avea copii ar fi si mai mica, suna ciudat, dar asa ar sta treburile.

Nu vad de ce unii zic ca totul va degenera intr-o anarhie, pe ce se bazeaza afirmatiile astea nu stiu.

Medicina moderna pana acum a reusit prelungirea vietii, dar nu prelungirea tineretii, pentrecandu-ne mult mai mult timp din viata ca batrani bolnavi.
Progrese in studiul imbatranirii chiar exista, si nu-i vorba de creme sau prostii, incepem sa intelegem mecanismele genetice si celulare ale imbatranirii, care e din ce in ce mai mult tratata ca o boala degenerativa.

| Anonymus9 a răspuns:

Nu am mao avea loc pe planeta, suprapopulare

| Magic4Ever a răspuns:

In primul rand, sa realizezi o pastila care sa te faca nemuritor este relativ imposibil, daca nu, foarte putin posibil, chiar si in viitor. In al doilea rand, consecintele ar fi grave. Daca oamenii nu ar muri atunci planeta s-ar suprapopula si nu am mai avea loc unde sa traim. De asemenea, datorita saraciei care exista si a multor alte lucruri negative, s-ar instala anarhia la nivel global si ar avea loc exterminari in masa (inclusiv a celui/celor care realizeaza productia).
Iar la faza cu oamenii care ar alege sa moara, ar fi foarte putini. Singurii care ar refuza ar fi doar batranii din ziua de astazi, fiindca, trist dar adevarat, generatiile noastre nu mai au aceeasi gandire. Din egoism si din lipsa de ratiune ar alege sa traiasca la nemurire, fara sa se gandeasca ca toata planeta va avea de suferit.

| drutzix a răspuns (pentru Magic4Ever):

O pastila poate nu dar exista numeroase tratamente care au imbunatatit durata si calitate vietii in cobai cu 20-30%.
Deja incepe sa se 'sparga' procesul de imbatranire.

Nu s-ar ajunge la suprapoplulatie pentru ca nu am de ce sa fac copii la 25-30 de ani daca pot face la 100 si accidente inca s-ar intampla pentru ca vorbim doar de imortalitate biologica.

| Saya4321 a răspuns:

Se presupune ca corpul uman nu poate rezista mai mult de 120-130 de ani, chiar si fara sa te inbolnavesti nu cred ca ai cum, plus ca esti predispus genetic sa traiesti o anumita varsta (de regula varsta mamei, mamei mamei si tot asa, asta daca a murit de batranete), si totusi daca s-ar inventa asa ceva in nici un caz nu ar fi ieftin si in nici un caz nu ar fi destinat oricui, cel mai probabil nu ar fi pus pe piata si doar cei super bogati din lumea asta l-ar putea cumpara. Adica de ce ar vrea ei (cei ce il creaza) sa traiasca vesnic orice om neinsemnat? Nu cred ca are cineva suflet asa mare. Ar putea aparea oameni ce vor sa moara si din motive religioase ("moartea e doar o trecere", "voia Domnului" etc) dar si oameni plictisiti de viata.