| EnvyU a întrebat:

Ajutor nu se mai aprinde pcul.

Da deci, m-am culcat sambata seara, l-am stins frumos si apoi a doua zi dimineata cand am dat sa il aprind, nu se mai aprinde monitoru. Cand pornea normal facea un scurt beep si se aprindea, acum nu mai face beepul acela.

Am scos memoriile pe rand le-am incercat, nu merge.
Am schimbat sursa dar avea numa 20 de pini pentru conectorul ala de 24, oricum nu cred ca are treaba asta, tot degeaba.
Am scos bateria aia mica (cand era inchis si am bagat-o la loc tot cand era inchis deci nu cred ca a avut efect.)
Am scos si placa video si am bagat monitorul pe placa onboard, nici o schimbare, am scos conectorii si i-am bagat la loc, si de la hard/cdrom, nici o schimbare.
Ventilatorul de la sursa, placa video si procesor se invart. Placa de baza are o luminita verde care se aprinde.
Nu inteleg ce are, nu stiu ce as putea sa ii fac. Nu cunosc pe nimeni care ar putea sa il vada sau sa testez fiecare piesa la altcineva.
Parerea mea ar fi ca o fi facut scurt placa de baza sau ceva pentru ca nu sunt foarte sigur ca l-am inchis dupa ce m-am culcat si poate s-a luat curentu si cand a venit ..pac.

Sper sa ma puteti ajuta dar stiu ca nu prea aveti ce face daca nu vedeti piesele.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sursa de curent?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai pus in priza?
Gluma-gluma, dar poate s-a ars priza sau e intrerupt cablul de alimentare (cu cablul am avut si eu probleme). Daca esti pe baterii, schimba-le.

| stlucian a răspuns:

Ceva condensatori electrolitici "umflati" pe placa de baza?(capacul crestat usor bombat)

| Gabbriell a răspuns:

Ar putea fi mai multe cauze aici, mai bine te duci cu pc-ul la un service sa il verifice.
Sa inteleg ca dupa ce il pornesti stau toate ventilatoarele pornite, nimic nu se opreste da?