| shoter97 a întrebat:

Am 2 placute de 1gb memorie ram ddr2 ( nanya pc2-6400).
Mai am doua sloturi libere si as dori sa stiu daca mai pot adauga inca doua placute de un 1gb fiecare si sunt Kingston tot pc2-6400?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde.
De regulă în cazul clasic să îi zic așa în care ai ram single channel, poți ađăuga, dar ia în calcul că ramii trebuie să fie de aceeași fregvență cu ramii deja instalați.
În cazul în care folosești un kit dual channel și placa ta de bază suportă quad channel atunci răspunsul este tot da, se poate, dar trebuie să instalezi ramii după cum urmează:
Cei disponibili în primul canal dual channel iar cei ce vrei să îi adaugi în al doilea canal dual channel, cu mențiunea că aceștia trebuie(obligatoriu) să fie pe aceeleași latențe și fregvențe, precum și să aibă aceeași capacitate, altfel vei primii eroare de BIOS.Succes

1 răspuns:
| BillGates a răspuns:

Daca explici mai bine poate te pot ajuta!
Placutele faca aman2 impreuna 1 GB sau fiecare are 1 GB?
Da, daca ai 2 sloturi libere si ai 2 placute sigur le poti pune! happy