| stefanst2312 a întrebat:

Am achizitionat un laptop Lenovo si cand il deschid pentru prima data imi apare "Please select boot device" si nu pot merge mai departe. Daca selectez o optiune, pentru 1 sec dispare si reapare aceeasi fereastra de selectie.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Asta pentru ca nu ai un sistem de operare instalat pe mediul de stocare HDD sau SSD
Ai luat laptopul fara Sistem de operare nu? pe scurt fara "windows"
Daca nu are SO atunci ai nevoie sa instalezi unul, de pe un stick bootabil
Daca nu stii cum mergi la un service IT si roaga-i sa iti instaleze o copie gratuita prin utilitarul pus la dispozitie de Microsoft
Daca vrei sa faci tu asta, poti urmarind tutoriale precum > https://www.youtube.com/watch?v=uZxd9XuwSS0

Daca insa ai SO pe laptopul nou si nu o ia trebuie sa cauti in sistemul de boot sa alegi optiunea care spune HDD/SSD caci aceea contine sistemul de operare instalat