| swf a întrebat:

am asamblat un pc nou din piese cumparate, toate sunt bune, testate, dar cand deschid calculatorul apare mesajul "reboot and select proper boot device... ". Vreau sa adaug ca atunci cand intru in bios, hardul este recunoscut si este prima optiune. Nu mai stiu ce sa fac, orice ajutor este binevenit. Va rog spuneti-mi ca nu trebuie sa inlocuiesc vreo piesa, NU MAI AM NICI UN BAN. Va multumesc, dau funda, vot.

Răspuns Câştigător
| pavdany92 a răspuns:

Schimba windowsul ca de obicei uneori se blocheaza acolo la kernel, mie mi s-a blocat la windows cu licenta cumparat, daca tot face asa restarteazai biosul si formateaza-l din nou si incearca cu alt tip de windows sau alt cd,
succeshappy

9 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

Posibil sa fie probleme de la jumper (master-slave) pune HDD masterwinking

| pavdany92 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sal restartezi si sa selectezi device-ul de pe care urmeaza sa instalezi windowsul, pune cd-rom daca de pe el pui windows

| swf explică (pentru pavdany92):

Asa am si facut, doar ca in timpul instalarii, se blocheaza la kernel debugger dll. stiu ca ram-ul este de vina dar eu l-am cumparat nou-nout de pe e-mag. daca ai alta solutie, te rog sa-mi spui. mersi!

| swf explică (pentru pavdany92):

Ai funda! doar sa-mi zici cum sa restartez biosul si sa-l formatez puppy dog eyes Mersi mult!

| pavdany92 a răspuns (pentru swf):

Intrerupi de tot curentul la calculator si scoti bateria, sau cel mai bine este daca ai disc de restart care automat reface si biosul, discul il gasesti la aproape orice magazin de calculatoare iti trebuie doar seria de la placa de baza, dar cel mai simplu ramane su scosul bateriei big grin

| swf explică (pentru pavdany92):

Salut! am facut cum si spus, nu a mers. tot mesajuc cu select boot device il primesc...

| pavdany92 a răspuns (pentru swf):

Schimba windowsul ca de obicei uneori se blocheaza acolo la kernel, mie mi s-a blocat la windows cu licenta cumparat, daca tot face asa restarteazai biosul si formateaza-l din nou si incearca cu alt tip de windows sau alt cd,
succeshappy

| Ferra a răspuns:

Nu-ti citeste hard-ul

vezi sa fie pinii pusi corect, sau dupa caz verifica mufele si dai un rr

| emanu23 a răspuns:

Daca iti apare "reboot and select proper boot device se poate ca sa nu fie conectate cablurile la cdrom sau la hard.
si mie imi mai apare asa si eu mai bag cablurile de la hard si cdrom mai bine si merge.
astept sa vad daca ai rezolvat.big grin

| swf explică (pentru emanu23):

Incerc acum, mersi! happy