| JohnnyWalkerBravo a întrebat:

Am auzit ca Android e bazat pe Linux. daca as vrea sa am un Computer cu Linux, cat de usor ar fi sa il folosesc stiind un pic despre Android? (pentru ca Telefonul si Tableta sunt Android, si de la asta am invatat)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu am trecut de 2 ani pe Linux. Nu este foarte greu de folosit. Vei gasi, pe forumuri, o gramada de explicatii si pe Youtube, video-uri. Atat trebuie sa retii ca ai in Linux o gramada de aplicatii compatibilr cu cele din Windows si ca le gasesti prin instalare din centrul "Administare software" sau se pot instala cu niste comenzi (din "terminal" sau "term")care se afla atasate softului respectiv.
Mai ai o varianta: in Windows poti instala in dual boot, un soft identic cu Android ce se numeste Remix.
Si, da! Androidul este derivat din familia mare Unix din care face parte si Linux dar nu se aseamana decat infim de putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Apreciaza si astia raspunsuri, care mai de care.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Vad ca ai spus experienta ta cu Linux, nu ce a intrebat omul.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca citeai pana la sfarsit (ceea ce e greu pentru voi tinerii) vedeai ca in final i-am dat raspunsul. Am incercat sa-l lamuresc un pic despre aceste sisteme de operare. Se pare ca te macina ceva frustrari! Sau ai impresia ca esti ceva mai bun decat altii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu,dar sunt altii mai buni la tehnologie, si cand vine cineva care stie sa se exprime bine si face sa sune tot ce zice corect si bine...mdeh.
Tot nu vad unde ii zici "cat de usor" va fi sa il foloseasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu, nu e vorba de mine.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci vezi-ti de treaba. Nu-mi aduc aminte sa te fi intreabat ceva! Raspunzi si vei fi apreciat daca ai raspunsul mai bun. Nu-i treaba cuiva de unde beau oile apa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

:3 Trebuie sa ma intrebi ceva?
Mdeh, scuze.Am uitat ca site-ul asta e facut doar pentru bani.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are absolut nicio treaba modul de utilizare cu faptul ca Androidul e bazat pe linux

| doctorandus a răspuns:

De fapt numele corect pentru Android este Android Linux, deoarece Android este o distributie de Linux (cu un numar restrans de biblioteci).

| JohnnyWalkerBravo explică (pentru doctorandus):

Deci Android chiar este o versiune de Linux? wow, deci am folosit Linux tot Timpul asta fara sa stiu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JohnnyWalkerBravo):

Android e versiune de Linux la fel cum un tanc e masina de spalat.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Linux este denumirea pentru orice soft bazat pe nucleul Linux. Deci exista DD-WRT Linux, Tomato Linux, AsusWRT Linux, Ubuntu Linux, Arch Linux, etc.

Daca la intrebarea "Ce nucleu are?" raspunsul este "Nucleu Linux" atunci softul respectiv se numeste Linux.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Daca o friptura de pui are ciocolata in interior nu se numeste prajitura cu ciocolata. Android are nucleu de Linux, dar interfata e cu totul alta mincare de peste fata de orice distributie de Linux vei gasi pentru desktop/server.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e parerea mea, e parerea lui Linus Torvalds.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Daca discutam despre backend, da. Discutia de fata se duce despre partea care interactioneaza cu utilizatorul. Un utilizator de Android care nu a vazut Linux in viata lui va fi cu siguranta blocat in fata cam oricarei distributii, cel putin la inceput, pana incepe sa sape un pic prin ea - daca e genul ala de utilizator. Daca e genul de utilizator "aveam un cont pe un site dar nu mai stiu parola si nici ce site era ala", atunci cu siguranta nu e de el Linuxul.