| Alcaelo a întrebat:

Am cumpărat o placa video noua AMD rx580 4gb 256 bit. În prima faza nu primea semnal monitorul. După căutări am făcut update la bios. Acum nu mai trece de ecranul cu bios,(unde scrie f2 bios setting) Nu pot întra decât în bios. Am încercat reset prin scoaterea bateriei dar degeaba.
Placa de baza Intel woodworth dh61ww
Placa video rx580 (cea veche gtx750ti)
Sursa njoy 600w 80plus
Proc i7 2600k.

25 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Placa ta de baza suporta maxim DDR3 din ce m-am documentat, placa video care ai avut-o ti-a functionat? ce DDR a fost? cati rami ai si ce DDR sunt ei?

| GPA a răspuns:

Ești sigur că ai montat placa video corect în slotul PCI-E?

Intră în bios, la chipset configuration (setează placa video ca adaptor principal), dezactivează onboard VRAM-ul.

(PCI EXPRESS/PCI, PCI/PCI EXPRESS), setezi pe PCI-Express/PCI.

Verifică ieșirile video, conectează întâi de toate ieșirea DVI-D la monitor. Dacă n-a funcționat, verifică fiecare port HDMI și conectează-le pe rând.
Încearcă cu un cablu adaptor HDMI-DVI-D, dacă ai.

p.s : Ai dezinstalat driverele plăcii video precedente? Dacă nu, conectează cablul video la portul DVI/HDMI/VGA al plăcii de bază, setezi in bios (onboard video / integrated graphic) pe enabled și intri în sistem.
Ca să nu te complici, folosește : https://www.guru3d.com/......nload.html (îți va dezinstala placa video definitiv, din sistem și din registrii sistemului). Folosești programul în safe mode! Dai restart și intri direct în bios. Setezi înapoi pe PCI-EXPRESS/PCI.

| DarthNiger a răspuns (pentru GPA):

Chiar daca conecta gresit placa video, ii pornea PC-ul si intra in Windows normal (asta daca conecta cablul HDMI la placa de baza nu la cea video) nu ii recunostea placa video atata tot, in rest nu avea alta problema.

| Alcaelo explică (pentru DarthNiger):

Placa video veche a mers fără problema. A fost tot gddr5. Rami 8gb drr3 1333

| GPA a răspuns (pentru DarthNiger):

Editasem răspunsul, doar să-și șteargă driverele de la Nvidia cu un ddu și să-și configureze doar PCI-Expressul din bios.

| Alcaelo explică (pentru GPA):

Am setat pe PCI expres. O sa încerc sa dezinstalez drivere vechi diseară. Acum sunt la munca.

| bogdan324 a răspuns:

In bios ai setat boot-ul pe uefi sau legacy? incearca sa treci pe uefi daca nu esti deja

| Alcaelo explică (pentru DarthNiger):

O sa încerc sa ma conectez la cea integrata și revin cu raspuns

| Alcaelo explică (pentru bogdan324):

Am incercat

| DarthNiger a răspuns (pentru Alcaelo):

Deci inseamna ca trebuie sa iti faci setari in bios, ciudat pentru ca eu cand mi-am montat placa video nu a fost nevoie sa imi fac setari, monteaza iar placa video in slot, poate l-ai montat in slotul care nu trebuie.

| bogdan324 a răspuns (pentru Alcaelo):

Ai ultimul update facut la bios-ul placii de baza?

| Alcaelo explică (pentru bogdan324):

Nu sunt sigur de update-ul la bios. L.am făcut printr-un installer. Fără stick... Totul a decurs cum trebuie dar nu sunt sigur dacă este ultimul update. Era din 2012.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alcaelo):

Ai montat cum trebuie alimentarile suplimentare ale placii? Sau alimentarea, nu mai stiu daca are una sau doua. Presupun ca 750 Ti-ul tau NU avea alimentare suplimentara (majoritatea nu aveau, stiu ca si eu inca am un 750 Ti in calculator) si nu ar fi mare chestie sa fi omis sa ii pui alimentarile placii. Ca sa revin la update-ul de BIOS, cauta pe site-ul producatorului placii.

| Alcaelo explică (pentru GabiDumitrescu):

Gtx 750 are 6 pini și asta are pe 8...le.am montat cum trebuie

| bogdan324 a răspuns (pentru Alcaelo):

Update la bios printr-un installer? nu am auzit de asa ceva pana acum.
Nu de alta dar din cate stiu trebuie luat fisierul rom si pus separat pe ceva extern, deci da, un stick.
Placile de baza de la Intel sunt mai problematice pe partea de update la bios.
Trebuie puse in ordine, 1-2 din ele au probleme si sunt sanse sa iti dea batai mai mari de cap.
Iti las 2 pagini in care este explicata toata situatia, daca nu te descurci te ajut insa e nevoie de rabdare.
Pe site-ul asta practic este un tip care avea problema cu un update si dupa a explicat ce a facut ca sa iasa din acea situatie
https://forums.tomshardware.com/......e.3416282/
Iar aici sunt instructiunile de instalare a update-urilor, dupa cum vezi trebuie instalate in ordine.
https://kb.stonegroup.co.uk/index.php?View=entry&EntryID=267

| DarthNiger a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iti dau un sfat, daca tot iti place sa evaluezi raspunsuri dupa propriul tau chef, cel putin fa asta cand tu esti cel care ofera solutia corecta fiindca altfel o sa dai dovada de prostie si ipocrizie ceea ce ai si facut, nici macar nu esti tu cel care a pus intrebarea dar ai tupeu sa evaluezi raspunsul altora cand tu nici macar nu ai oferit raspunsul corect, deci cu ce drept imi evaluezi mie raspunsul ca nefolositor si eronat amice? laughing eronata si nefolositoare este reactia ta :-s ai dat ignore fiindca nu esti in stare sa vi cu argumente si ai inceput sa insulti ca un om esuat ce esti, cred ca te-ai pierdut in drum spre padurea din care vi si ai ajuns in civilizatie, vai de viata ta, aproape ca imi e mila de un deseu ca tine care se crede mai destept decat este dar da in gropi de idiot, evalueaza-ti mai intai creierul ala care duce lipsa de neuroni inainte sa te dai superior, dar asta e viata, si lumea are nevoie de idioti fuduli ca sa se amuze si alti oameni de ei.

| azeze a răspuns:

Salut,ce placa de baza ai si ce versiune de BIOS?

| Alcaelo explică (pentru bogdan324):

După ora 19 ajung acasă și o sa încerc. În caz ca nu ma descurc îți dau mesaj. Mulțumesc pentru răspunsuri și sper sa rezolv problema

| Alcaelo explică (pentru azeze):

Placa de baza Intel woodworth dh61ww
Versiunea de bios nu o știu pana nu ajung acasa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alcaelo):

Ce 750 ai avut? Eu am un EVGA SC si nu are alimentare suplimentara, chit ca e versiune factory OC.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu discut cu animalele, dar iti aduc aminte ce imensitate ai postat: "Placa ta de baza suporta maxim DDR3 din ce m-am documentat, placa video care ai avut-o ti-a functionat? ce DDR a fost? cati rami ai si ce DDR sunt ei?"

| Alcaelo explică (pentru bogdan324):

Https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=502625410884

Primesc eroarea asta când încerc sa instalez update-ul de la bios.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alcaelo):

Nu se incarca, De ce nu folosesti si tu un imgur sau ceva de genul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alcaelo):

Mdah, cred ca cel mai sanatos ar fi sa cauti alta placa de baza. Incearca sa resetezi la BIOS defaults inainte sa incerci sa faci update. Placa ta are dual BIOS sper, nu?