| Teletin_Catalin_1984 a întrebat:

Am cumparat o tableta vonino speedstar de la eMAG si nu se conecteaza la wi fi. Am returnat-o si vreau sa cumpar alta. Vvreau o tableta cu semnal wifi bun, ma poate ajuta cineva? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Tableta are adaptorul wifi intern slab ca si la laptop, de +0db daca nu ma insel si o antena de 1 cm. Cu tableta stai langa router sa ai semnal la fel ca si cu laptopul. Se poate pune adaptor wifi extern usb la ea si prinzi wifi la 1km. :) http://img.wonderhowto.com/......r.w654.jpg de ce toate linkurile de imagini care pun eu au cuvantul hack in ele :)) si nu o fac intentionat asta gasesc pe google =)

8 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Orice tableta high end pe android are semnal bun. evita brandurile noname/chinezesti.

| SasNetRomania a răspuns (pentru DryIce):

Iar aberezi laughing? laptopurile in general nu au wifi slab. vonino da se stie asta.
cu un adaptor wifi nu ai cum sa prinzi si la 1km deoarece nu duce un router. ai nevoie de atena externa parabolica si pentru router.

| DryIce a răspuns (pentru SasNetRomania):

"cu un adaptor wifi nu ai cum sa prinzi si la 1km deoarece nu duce un router" cu +5db pe omni am prins semnal la 800 metrii cu 2 linii, am masurat distanta cu google maps si inca erau interferente. Firma tp-link zice ca +5db ar merge (in conditii ideale) si 2/3 km. +12db merge (teoretic) cca 10km, +30db cca 30km. Doar ca de la +5db in sus devine directionala pe axa z cele omni si de la +12db in sus nu mai exista omni ci doar yagi sau parabolice. "laptopurile in general nu au wifi slab" ba au. Normal ca au, ce te astepti la +1db antena interna o.O laptopurile prind la 10 metrii 5 linii si max 30 metrii 1 linie. Eu zic ca tu aberezi happy da fiecare e liber sa flame-uiasca cat vrea.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Uite http://www.geckoandfly.com/......omparison/ aici zice various omni antena and distances

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Environment Gain Type Approximate Range
TP-Link
TL-ANT2409A Indoor Outdoor 9 dBi Directional 1. 77km/1km/140m
(1/11/54Mbps) deci +9db - 1. 77km si 4, 5db 1.6km C Crane
US3 Super USB Indoor Outdoor 4.5 dBi Omni-directional 90 meters (with corners) - aici zice obstacole pereti
1.6km (line of sight) - conditii ideale

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

TP-Link
TL-ANT2424B Outdoor 24 dBi Grid Parabolic 56km/31.5km/4.44km
(1/11/54Mbps) - 24db parabolic - 56km, asa zice

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Omg 70$ http://www.ccrane.com/......Wireless-1 asta prinde cica la 1, 6km o.O nice

| SasNetRomania a răspuns (pentru DryIce):

Posibil la tara unde sunt casele rare, si nu e traffic. eu spuneam de oras.