| Alexandruchelaru a întrebat:

Am cumpărat un procesor nou pentru calculatorul meu și am testat ventilatorul cu care a venit să văd dacă se potrivește cu placa de bază fără să știu că avea pastă termală pusă deja. Nu am înșurubat ventilatorul de placă și pare să mai fie o cantitate decentă de pastă termală. Pot să montez direct procesorul și ventilatorul sau trebuie să înlocuiesc pasta termală? Procesorul e curat, nu are pastă termală pe el.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Nu trebuie înlocuită pasta stock aplicată pe heatsink-ul coolerului. Poți monta coolerul direct, pasta stock este suficientă în condiții de uz obișnuit. Exceptând cazurile în care faci overclock la procesor, abia atunci o pastă termică de conductivitate termică ridicată ți-ar fi utilă.

1 răspuns:
| Feitan a răspuns:

Poti sa il pui si cu pasta aceea preaplicata, ideea e ca daca ai tu mai buna e bine sa o schimbi, in general sunt decente.