| c0pil1n a întrebat:

Am descarcat antivirusul eset si am dat o scanare completa si nu s-au gasit amenintari.
Am driverul recomandat de pe site-ul producatorului amd pentru un rx 580 8gb.
Dar cand intru in radeon software la setarile placii video antivirusul imi spune automat ca:
Adresa a fost blocata, Adresa url: http://amd.systemrequirementslab.com/api/ping
Posibil sa fie virusat driverul placii video de pe site-ul producatorului?
Ca in task manager cand joc pubg procesorul sta in 80-100% si placa video in 100% si am mici blocari pe parcursul jocului.
Are cineva idee daca se poate virusa pc ul asa? Si daca asta e cauza sacadarii jocurilor

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eroarea aceea apare ca urmare a faptului ca siteului ii lipseste semnatura digitala a certificatului de siguranta, adica e inca pe standardul vechi, http, nu pe noul https.

De unde pana unde va coace mintea ca exista virusi in produsele downloadate de pe site-urile oficiale ale marilor companii, n-o sa pot intelege niciodata.

Daca ai blocaje in jocuri, poate fi o problema de la sursa, eventual placa video, sau un conflict de drivere (nu un virus).

Insa despre conflicte...
Putin probabil.
Si eu am o RX 480 8GB, impreuna cu un 2600K, si merge perfect, atat in LOL, cat si in PUBG 1080.

Nu mai stiu daca te_am intrebat si n-ai raspuns, sau daca am uitat sa te intreb: ce sursa si ce placa de baza ai?
Daca sursa e cumva o chinezarie ieftina, s-ar putea sa aiba filtrajul de cacao si sa nu livreze voltaj potrivit placii video si procesorului.
Sau poate nu are numarul de amperi necesari pe linia de 12V.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Placa de baza Asus prime h310m-r r2.0 si sursa de 650w nu stiu exact. asta e pc -ul https://altex.ro/......DIGITAL32/

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Eu sunt pe telefon acum si la munca pe deasupra...
Nu pot mari poza astfel incat sa vad cifrele alea si numele sursei.
Dar tu poti.
Ma intereseaza brandul si modelul, si valoarea amperajului pe railul de 12V.
Din acela se alimenteaza procesorul si placa video.
Fiind totusi de 659W, ar trebui sa aiba si o valoare decenta si suficienta pentru acel amperaj.
Surpriza vine din numele brandului.
Daca scrie pe ea LC-Power, InterTech, Delux, Rasurbo, Xilence, Akyga, sau alte nume exotice, nu trebuie sa te mire ca nu scoate curent corespunzator.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Nu stiu numele sursei. nu pot sa o gasesc. Pc-ul este in garantie si nu pot sa rup sigiliul.