| oceanoflove a întrebat:

Am descarcat ubuntu linux pe un stick de memorie si vreau sa il instalez pe un laptop cu sistem de operare free dos. Free dos arata ecranul negru si cu niste test. Cum fac? Cei care au avut FD si l-au schimbat, incercat e dificila operatiunea? As vrea niste pasi simpli daca se poate.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e suficient sa copiezi fisierul pe un stick de memorie.
Trebuie sa prepari stick-ul de memorie, sa fie bootabil, cu fisierele de instalare despachetate din acel fisier descarcat. Aceasta preparare se face cu programul "Rufus", care trebuie descarcat si instalat pe calculator.

Eu ti-am recomandat Linux Mint, o versiune mai asemanatoare cu Windows (decat Ubuntu).

| doctorandus a răspuns:

Daca booteaza UEFI, formatezi stickul cu FAT32 si extragi continutul ISO-ului cu RAR (pe stick, in dosarul radacina).

| oceanoflove explică (pentru Bula):

Si descarc rufus si dupa ce fac? Care sunt pasii? Sau daca exista un turuorial bun?

Bula
| Bula a răspuns (pentru oceanoflove):

Descrierea procedurii o gasesti pe internet, precum si aici pe TPU, in multe randuri.
E drept, trebuie sa cauti si sa inveti.

| Evolution a răspuns:

Sunt ogramada tutoriale pe internet cum sa instalezi linux. Efectiv scrii pe google sau pe Youtube si o sa gasesti 100 de tutoriale pas cu pas cum faci cu rufus.
Si nu inteleg de ce vrei sa instalezi linux avand in vedere ca nici o instalare nu te descurci si sistemul de operare linux nu este chiar pentru orice amator, trebuie sa ai ceva cunostinte si este folosit mai mult pentru dezvoltare de software / programare / lucrul in consola etc.
Poti sa il folosesti si ca office dar mai mult ti'as recomanda sa mergi pe windows.
Oricum, ca sa instalezi linux nu e cine stie ce filosofie, ti am zis, sunt 100 de tutoriale pe google.
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Rufus
apesi pe select, selectezi imaginea
selectezi sus usb stick-ul daca ai mai multe sau card reader-e, daca ai numai unul il selecteaza automat
apesi pe start

insa, daca ceri tutoriale la atata lucru, atunci Linux, orice Linux, nu prea e de tine, si la instalarea Ubuntu o sa ai mai multe optiuni si iar o sa cauti tutoriale

asa ca in locul tau m-as duce la un specialist sa imi puna windows, Windows-ul e facut pentru oameni care nu stiu si NU VOR sa stie nici un pic de IT (cum ar fi oameni de afaceri, politicieni, etc.), iar Linuxul incearca chestia asta dar nu prea reuseste, nu cu adevarat, oricum!