| oceanoflove a întrebat:

Am descarcat rufus si l-am formatat pentru a instala linux. In caseta drive properties dupa ce s-a terminat operatiunea imi scrie start ori close. Daca sau pe start începe sa instaleze linux? Eu vreau sa il instalez pe un alt laptop cu free dos. Cum ar trebui mai departe sa procedez?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai scris corect stick-ul (ceea ce ma indoiesc pentru ca vorbesti de formatare Rufus! Rufus nu se formateaza ci se instaleaza si cu Rufus se scrie o imagine pe un stick) scoti stick-ul din calculatorul unde l-ai facut si il bagi in laptopul unde vrei sa instalezi Linux-ul. Recomand Linux Mint Mate care-i mai apropiat de Windows. Apoi boot-ezi de pe stick.
Eu zic sa urmaresti doua tutoriale: http://bit.ly/2Dz6os8 si http://bit.ly/2OCIlPE

| FaraNume1245 a răspuns:

Bagi stick-ul -> intri în BIOS -> dezactiveze safe boot dacă e activat -> pui stick-ul pe primul loc la boot order -> save -> restart.
Asta pe laptopul pe care vrei să instalezi Linux, desigur. Și presupunând că stick-ul e făcut bine.