| Sebi200a a întrebat:

Am o placa de baza Biostar h61mhv2.
Când pornesc pcul se aude un beep și intra in Windows fără probleme, este rău dacă îl las așa? Am 2x8 ram ddr 3 1600 mhz

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Uneori la pornire, in etapa de POST (Power On Self Test), si inainte sa booteze efectiv sistemul de operare, calculatorul emite unul sau doua bipuri,
ca un semn ca testarea RAM-ului s-a efectuat cu succes,
si acest lucru se poate activa sau dezactiva din BIOS.
Nu e oricum valabil pentru toate tipurile de BIOS.

In cazul tau, citind intrebarile celelalte, constat ca ai primit eroarea "CMOS Fail", ceea ce arata ca nu se poate initializa CMOS-ul.

Intra in BIOS si apasa pe
LOAD OPTIMIZED DEFAULT
Apoi salveaza si iesi.

(Daca placa de baza e mai veche, de prin 2010 de exemplu, nu uita sa verifici dupa aceasta operatie daca unitatea de stocare a ramas pe AHCI.)

| Sebi200a explică (pentru NLS):

Dacă o las așa, se strica ceva?

| NLS a răspuns (pentru Sebi200a):

Ai intrat vreodata in BIOS?
E un panou de control unde poti sa strici lucruri foarte usor, daca faci anumite chestii pe care nu le stapanesti,
insa nu si in cazul de fata.
Load Optimized Default este doar o setare care aduce parametrii BIOS-ului la setarile din fabrica, intr-o stare functionala.

Si odata cu acea re-initializare, ar trebui sa dispara si eroarea si piuitul.

Daca vrei, te ajut in weekend sa ii dai de cap prin Discord.

Cata vreme nu stii 100% din ce cauza e produs piuitul, nu poti sti nici cat de periculos e pentru sanatatea sistemului.
Exista niste coduri de eroare, dar trebuie sa stiu intai ce tip de BIOS ai, ca sa aflu ceva concret (numarul de bipuri difera in functie de producatorul BIOS-ului, generatia acestuia, etc).

Tocmai de aceea ar trebui sa incerci sa elimini necunoscutele, adica sa faci ce am zis in BIOS, si ulterior, sa schimbi eventual si bateria pastila.

| Sebi200a explică (pentru NLS):

Ok,ne auzim in weekend