| NVRE a întrebat:

Cine m-ar putea lamuri care este treaba cu functiile in python?
Cum se formeaza?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Pentru orice din programarea imperativa functiile fac acelasi lucru
input->[functie/black box]->output
https://www.techopedia.com/definition/25615/function

Si o sa te contrazic cu o chestie, da e flexibil pythonul pentru ca fiind un limbaj de scripting are avantajele lui, dar puternic? Nu prea, pentru ca fiind un limbaj de scripting e greoi fata de c/c++ care sunt limbaje compilate. In opinia mea cel mai puternic limbaj e c++ deoarece poti face o gramada de dracovenii prin el(de la oop la functional programming nu ai treaba) dar lumea fuge de el pentru ca pointeri.

Iar chestia cu in python stochezi in liste e asa puerila afirmatia ta, in python pe langa liste mai ai tuple, dictionare sa nu mai spun de alte structuri aflate prin diferite pachete.

12 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Eu invat c++..comenzile cred ca difera fata de limbajul tau de programare. O functie e o comanda. O variabila e un loc unde stochezi chestii. La ce se poate folosi python?

| NVRE explică (pentru Ionut58282856):

Python este un limbaj de programare flexibil si foarte puternic.Eu il folosesc in pentesting.

| NVRE explică (pentru Ionut58282856):

Apropo in python stochezi chestii in liste.

| NVRE explică (pentru Zaygon):

Multi experti spun ca python este mai recomandat incepatorilor si ca este un limbaj puternic de scripting.Mai spun ca c++ este mai greu.(asta nu e chiar adevarat deoarece eu am invatat ceva c++ dar am renuntat la el deoarece nu era pe aria mea, adica nu aveam nevoie de el la fel ca python in pentesting. Si totusi eu cred ca si python este puternic dar pe partea de penetration testing, servere, baze de date, etc.

| Zaygon a răspuns (pentru NVRE):

Python este recomandat incepatorilor ca sa invete programarea imperativa si sa se familiarizeze cu structurile de date.

Apropo, m-am uitat peste intrebarile tale si am un sfat pentru tine: lasa hackingul deoparte, intelege intai cu ce se mananca programarea, ce sunt retelele si cum sunt organizate si dupa ce treci prin toate astea mai vorbim de hacking.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Zaygon):

Ce inseamna programare imperativa si ce alte tipuri sunt?

| Zaygon a răspuns (pentru Ionut58282856):

Ai aici explicatia pe scurt: https://ro.wikipedia.org/wiki/Paradigm%C4%83_de_programare

Python e limbaj multi paradigma si suporta si imperativa, oop si functionala.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Zaygon):

Exista vreo denumite pentru paradigma, functioneaza etc? Sa inteleg ca astea astea reprezinta functiile grafice?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Zaygon):

Alea determina rolul grafic?

| Zaygon a răspuns (pentru Ionut58282856):

Nu iti inteleg intrebarea. Si la ce te referi prin functii grafice?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Zaygon):

Nu functii :? Adica pe ce zona are boost. De exemplu c++ pe zona de gaming.

| Zaygon a răspuns (pentru Ionut58282856):

Poti sa reformulezi intrebarea pentru ca nu face nici un sens.

Te referi la ce ii specializat un limbaj(geb c++ pe gaming, python pe AI, java/Android pe mobile) sau la ce te referi mai exact?