| AdrianWolf24 a întrebat:

Am o placa de baza ALive-NF6P-Vsta,mi-am comandat un modul de ram de 2GB si mai am un modul de 1GB,primul Zeppelin si al doilea Kingmax, am pus cel de 2gb si merge le-am pus pe amândouă si nu îmi afișează nimic pe ecran!

Cum sa rezolv problema?
PS:

7 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Placa ta de baza suporta dual-channel, dar problema s-ar putea sa fie de la cel de-al doilea modul - poate nu are acelasi DDR ca modulul de 2, in cazul acesta, sistemul nu va porni. Daca vrei sa verifici compatibilitatea modulului de 1 GB, scoate-l pe cel de 2 GB si incearca sa pornesti pc-ul cu un singur modul ( ala de 1 GB ). Daca iti porneste, opreste-l pc-ul si pune-l si pe cel de 2 GB si reporneste-l. In caz ca nu iti porneste cu modulul de 1 GB, atunci acesta nu este compatibil cu placa de baca. Bafta!

| tpubest a răspuns:

Al doilea ram de 1gb incearca sa il bagi singur sa vezi daca functioneaza. Este posibil sa fie defect sau sa nu fie compatibil cu placa de baza.
O alta posibilitate este ca modulul in care bagi acel ram este defect.
Daca totusi nu merge incearca sa le testezi cu memtest este posibil sa aiba erori.

| AdrianWolf24 explică:

GabrielStn Amândouă module sunt DDR2, primul l-am avut pe cel cu 1gb si astăzi mi-a venit cel cu 2gb, acum folosesc cel de 2gb, dar dacă pun pe cel vechi nu se vede nimic pe monitor.
Poate nu sunt același brand de asta nu merg cred nu sunt expert in ramuri

| DeyCj a răspuns:

Verifică ca ramii să fie de aceeași frecvență. Succes

| AdrianWolf24 explică:

Lupudepenet Amândouă module sunt de 800 MHz

| CPAElites a răspuns (pentru AdrianWolf24):

Incearca sa faci update la BIOS : http://www.asrock.com.tw/mb/NVIDIA/ALiveNF6P-VSTA/?cat=Download&os=BIOS

Ai dat mai multi bani pe acea memorie decat face PC-ul!

| AdrianWolf24 explică:

Am dat update de BIOS de mult fix la ultima versiune 1.50 de mult