| Necunoscutu92 a întrebat:

Am o placa video de ddr 2 se intampla ceva daca i pun de ddr 3 sau ddr5 intra in locul in care trebuie sa o bag placa video se strica pc putet sa imi dati mai multe detalii ce s-ar intampla sar arde ceva si ce sau ar merge calculatorul normal

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Slotul placii video trebuie sa corespunda cu al placii de baza. Cum amandoua sunt PCI-E x16 nu este problema. Doar sa duca sursa si procesorul sa fie destulde rapid ca sa nu se produca fenomenul de bottleneck (gatuire a vitezei de lucru al placii video). Nu te sfatuiesc sa pui una cu GDDR5.