| Azt2405 a întrebat:

Am o placa video nVidia GeForce 8400 gs (foarte antica) iar de vreo saptamana cand pornesc calculatorul, dupa ce trece de animatia de windows 7 "Starting Windows" ocranul ramane negru, insa se aude sunetul de windows startup. Am aflat in cele din urma ca problema este legata de placa video. Am intrat in safe mode (fara nici o problema) si am dezilnstalat placa video. Dupa aceasta am pornit calculatorul normal si problema numai era. Am descarcat ultima varianta a driver-ului de pe site-ul oficial iar imediat dupa ce s-a instalat placa video, ecranul a devenit din nou negru. Deci placa video functioneaza atat timp cat nu este instalat driverul. Am cautat pe google si am vazut ca sunt multi ultilizatori cu o problema similara cu a mea insa nicaieri nu am gasit un raspuns concret care sa rezolve aceasta problema. Am vazut ca este recomandat sa setez din bios ca placa video principala sa fie cea externa, nu cea onboard insa nu am o astfel de optiunea, placa onboard este dezactivata automat atunci cand este conectata o alta placa video. Deasemenea am dezinstalat si placa video onboard si windowsul de 2 ori cu acelasi rezultat negativ.

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Exprimarea e putin neclara. Ai reinstalat windows-ul de 2 ori? Jocurile iti merg daca nu instalezi driverele?