| MadalinW123 a întrebat:

Am o problema cu laptopul, cand sunt inactiv, in Task Manager, disk-ul este la 100%, iar CPU-ul la 40-60%, iar in jocuri, disk-ul tot la 100% ramane iar CPU-ul este la 85-95%. In curand imi voi lua un SSD, deoarece Hard Disk-ul meu e slab. Pot sa ma joc pe el pana imi voi cumpara SSD-ul?

5 răspunsuri:
| elcosmin a răspuns:

E posibil sa ai foarte multe aplicatii/jocuri instalate care ruleaza in fundal, sau virusi. Pentru inceput i-ati un antivirus. Da-i si o defragmentare, mai sterge din ele si o sa-ti mearga bine. Si mie imi arata hard disk100% dar nu ma afecteaza cu nimic, deci te poti juca

| MadalinW123 explică (pentru elcosmin):

Am sters tot din PC, am si antivirus, nu s-a schimbat nimic.

| flixbuster a răspuns:

Ce cpu/ram/vga/hdd ai?

| MadalinW123 explică (pentru flixbuster):

I5 7300HQ
8 GB RAM DDR4
Nu am VGA
HDD SATA 1000 GB 5400 RPM

| flixbuster a răspuns (pentru MadalinW123):

VGA = placa video. Nu ai placa video separata (NVIDIA sau AMD), doar cea Intel din procesor?

Oricum, placa video influenteaza jocurile.

Pe partea de CPU si HDD in high load, poti folosi Task Manager in Windows 10 (si Windows 8, parca) si Resource Monitor (pornind de la Task Manager) in Windows 7 sa vezi efectiv ce le tine ocupate.

Un scenariu plauzibil: update-uri pe fundal - acestea ocupa atat CPU cat si HDD. Insa numai monitorizarea efectiva iti va spune exact ce si cum.