| Ene_Codrut_Stefanut_1993 a întrebat:

Am o problema. Deci am pus calculatoru pe sleep și după 5 min l-am închis din butonu de la sursa. Și acum nu pornește în Windows

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De regula, dupa o oprire fortata (intreruperea curentului), Windows prezinta un meniu pentru recuperare.
Pornesti din nou calculatorul si astepti sa apara acel meniu, dupa care alegi pornirea normala, iar daca nu merge, atunci repeti incercarea in mod de recuperare (Recowery mode) sau ultima pornire reusita etc. - adica fiecare posibilitate din meniu, pe rand.

Daca nu-ti mai apare acel meniu la pornire, atunci lasi calculatorul in pace pana ce nu se stinge Led-ul hard disk-ului (fiindca el incearca sa se recupereze automat).

Daca nici meniul de recuperare nu apare, si Led-ul hard disk-ului este stins de peste 1 minut (!), atunci opresti iarasi calculatorul, scotind din priza.
Dupa o noua pornire trebuie sa apara pe ecran logo-ul /POS-ul afisat de BIOS, dupa care sa boot-eze de pe hard disk si sa se incarce Windows /meniul de recuperare.