| c0pil1n a întrebat:

Am observat ca in timp ce ma joc ventilatoarele de la placa video rx580 8gb se opresc. Se opresc cam din 2 in 2 minute. Este normal?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca nu se supraincalzeste si risca sa se arda, este normal. Parca unele placi obisnuiesc sa porneasca ventilatoarele numai dupa ce ating 60 de grade C, deci, daca nu pui stres pe placa grafica, se va raci activ la intervale.

| c0pil1n explică (pentru LPCTSTR):

Dar daca le setez sa mearga non stop pe parcursul jocului are ceva?
Deoarece in momentul cand se opresc incep sa am drop frame si ma deranjeaza

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este normal, il suprasoliciti si o sa il arzi.Placa video pe care o ai nu suportă jocurile instalate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal. Intra in aplicatia de overclock si seteaza manual curba vitezelor

| LPCTSTR a răspuns (pentru c0pil1n):

Pai, nu ai precizat ca se manifesta asa in timpul unor jocuri care o forjeaza. Nu prea cred ca e normal, atunci. Daca mai ai si optiunea de a lasa ventilatoarele pornite, desigur ca poti.
Pe de alta parte, daca jocul cere mai mult decat placa duce pe grafica maxima, redu grafica jocului, nu prea ai ce face in plus.

| bogdan324 a răspuns:

Sa stii ca poti seta manual viteza din radeon software(practic soft-ul cu care vine driver-ul video)
Nu e normal insa incearca prima data sa vezi daca poti tine viteza constanta prin metoda de mai sus.