| Marius2346 a întrebat:

Salut! Am oprit calculatorul in conditii normale, dar de atunci nu a mai pornit. La prima incercare am auzit 2 bip-uri. Semnal catre monitor nu se transmite deloc, iar luminile mouseului se aprind doar pentru o secunda, dupa se sting. Ventilatoarele carcasei si ale procesorului functioneaza normal, iar cele de la placa video se opresc dupa cateva secunde. Am schimbat memoria RAM, dar problema se mentine. Care credeti ca ar fi cauza?

2 răspunsuri:
| Vladut2000L a răspuns:

Daca poti sa pui un video ca asa este greu sa iti dai seama, poti sa incerci sa scoti placa video sa o bagi din nou si sa apesi putin mai tare pe alimentarea de 24 de pini sa o scoti si o bagi mai bine sau sa apesi pe ea sa intre mai bine.

| DonMoldo a răspuns:

Scoate placa de memorie ram si monteaz-o la loc. De multe ori, simpla reconectare la placa de baza rezolva problema.
Daca ai mai multe placute de ram, le scoti pe rand si le verifici cate una. Observa cand porneste normal calculatorul.
(Manevrarea componentelor necesita atentie. Daca nu te pricepi, apeleaza la un prieten sau vecin care are cunostinte IT).
Daca nici asta nu rezolva situatia, du pc-ul la un service care sa puna un diagnostic corect.