| VasileGogulina a întrebat:

Am probleme cu PC-ul (Win 10Pro), mai exact blue screen-uri.
Asta din cauza unui AntiVirus dezinstalat necorespunzator.
Intrebare:
Daca resetez folosind optiunea "Reset This PC" - "KeepMyFiles" voi scapa de erori?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Da, vei scăpa de erori, pentru că funcția reset (Keep my Files) îți păstrează în primul rând datele de pe celelalte partiții, iar în al doilea rând, funcția "Reset" rescrie folderul rădăcina a sistemului "Windows", incluzând dosarele de programe "Program Files". După ce au fost rescrise fișierele aferente sistemului, vei putea încărca sistemul normal, iar pe partiția sistemului (de obicei C: pentru Windows) vei găsi un folder "Windows 10 Old" sau "Windows old", care conține rădăcina veche de sistem. Poți să-l ștergi, el se păstrează în continuare pentru depanare, dar ocupă spațiul degeaba.

P.S : Poți să atunci o privire în Windows old, dacă ai de salvat ceva anume, precum fișiere vechi de pe desktop, din user files, poți face asta, dacă este cazul

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Reset This PC" - "KeepMyFiles" - așa, foarte probabil, păstrezi și pe cele ce-ți dau ecran albastru

| VasileGogulina explică (pentru sierra1):

Multumesc de raspuns...ma pun pe resetat..am ceva de recuperat =/

| sierra1 a răspuns (pentru VasileGogulina):

Baftă!

| Celcestietot a răspuns:

Daca resetarea PC-ului presupune indepartarea oricarui software si restabilirea unei functionari corecte a lui, logic ar fi sa poti scapa de erori, ca, pentru asa ceva este menita aceasta operatiune. Cel putin merita incercat.