| ionutbeach a întrebat:

cum imi dau seama ca s-a dus procesorul da erori pe net si blue screen

3 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Procesorul cand se duce. se duce, nu se mai deschide PC-ul. Eu cred c-ar fi de la memorile RAM, sau de la OS. Fa-ti un test de memorie cu Memtest http://www.memtest.org/ (gasesti pe net tutoriale cum se foloseste, eu am un live CD cu acest program). Daca ai mai multe memorii, poti sa le schimbi in sloturi sa vezi daca-ti face la fel, sau le poti testa pe rand (lasi doar una singura in PC) ca sa stii care e cea stricata.
De asemenea, poate fi si Windows-ul devina.

| Seby90 a răspuns:

Poate fi de la alte componente, un hard cu baduri, un ram cu esd, o alimentare proasta.
O placa de (retea / tv tuner etc) pe pcie cu un driver prost.
Poate fi si de la drivere multiple, gen am avut o problema similara, si a trebuit sa scot driverul audio de pe placa video, altfel mi se stingea pcul.

Motive sunt multiple, procesorul e ok.

Tinand cont de erori, mizez pe rami.

| psihopatik a răspuns:

Daca murea procesorul murea si calculatorul, nu se mai aprindea, de obicei blue screen-ul este de la hard