| saeran a întrebat:

Am si eu o micuta intrebare...am niste probleme cu laptopul,si nu stiu cum sa le rezolv...
am hard disk-ul plin chiar daca eu nu mai am absolut nimic instalat pe el
oricat as sterge,nu pot sa imi eliberez nici macar putin spatiu de stocare.
si mai e o problema,cand incerc sa mi dezinstalez ceva ce nu l-am sters bine acum ceva timp, nu ma mai lasa
am folosit foarte mult photoshop-ul inainte, si am impresia ca el mi-a umplut spatiul de stocare asa.
voi ce credeti ca are? si ce as putea sa fac?
imi pare rau pentru explicatiile astea...nu sunt foarte buna cu cuvintele, si nici cu tehnologia...

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Incepe intai cu Cosul de Gunoi (Recycle Bin) si goleste-l! Fisierele sterse simplu sunt toate acolo si ocupa spatiu, pana ce nu golesti Cosul (click dreapta pe iconita si alege Empty Recycle Bin)

Pasul urmator este stergerea tuturor fisiere intermediare facute de Photoshop. La setarile programului gasesti calea folderului de lucru, pe care-l golesti.

Programele NU "se sterg" pur si simplu de pe Desktop! De acolo poti sterge doar iconitele, dar programele raman instalate si deseori si functioneaza partial, in umbra (background). Programele ne mai dorite trebuie dezinstalate, intrand in Control Panel - Add-Remove programs.

Penultimul pas este instalarea programului CCleaner, cu ajutorul caruia se pot sterge fisierele temporare, care nu se mai folosesc, dar pot ocupa enorm de mult spatiu pe disc.

Ultimul pas, cand s-a eliberat tot spatiul cu pasii anteriori, este DEFRAGMENTarea discului. Acest program aranjeaza fisierele in asa fel incat sa se poate scrie/citi de pe disc cu viteza maxima.

Dupa operatiile de mai sus vei avea un calculator ca si nou, mult mai rapid si cu loc liber.

2 răspunsuri:
| VasileCacanei a răspuns:

Buna, uita-te in my documents, sau intra in Photoshop si vezi unde iti salveaza toate editarile, cauta folderul respectiv ( care de obicei este in my documents ) si sterge-l, intotdeauna acolo se stocheaza foarte mult. Daca ar fi dupa mine, eu as reinstala complet windows-ul... Daca nu iti iese si vrei mai multe detalii, raspunde-mi la mesaj cu ce vrei. O zi buna!

| gabicoo a răspuns:

C Cleaner ai folosit?
Asta sterge foarte multe fisire inutile.
Incearca-l.