| videoblog a întrebat:

Am un blog si acolo am postat niste modele de cereri in Word, insa niste "banditi" au luat acele modele si le-au pus pe site-urile lor, fara insa a pune link catre mine.
Intrebarea este - exista vreo metoda de a-i raporta undeva?

Răspuns Câştigător
| Cosmin_2153 a răspuns:

Mare lucru intr-adevar, nu prea ai ce face. Poti sa incerci cu host-ul lor, desi slabe sanse.

O alta idee ar fi sa scrii pe site ceva de genul:
"au mai preluat articolul si:...".
Asa lumea o sa inteleaga faptul ca originalele erau facute de tine + o sa le arati "hotilor" ca nu te cobori la nivelul lor.
Poti chiar sa pui link spre ei cand faci asta (cu rel="nofollow" evident) happy

4 răspunsuri:
| antonius74 a răspuns:

Poi ti-ai putea face cont premium la http://www.copyscape.com/, iar astfel ei se vor asigura ca nimeni nu-ti copiaza continutul, iar daca se intampla te avertizeaza si se fac niste demersuri legale, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania nu cred ca se poate.

| adi_7507 a răspuns:

Copyscape detecteaza continutul duplicat si atat, nu se ocupa de demersuri legale sau orice altceva.
Oricum, documentele word nu intra in categoria asta.
Ca idee, il poti raporta la webhost, google, program de afiliere (daca are) dar ma indoiesc ca e ceva atat de important incat sa merite efortul. Eventual ii trimiti un e-mail, poate cadeti la o intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu prea ai ce face