| gheorghita24 a întrebat:

Am un laptop cu OS: Ubuntu 12.04 si vreau sa imi pun windows xp pe el(fara commuri de genul "puneti windows 7 sau 8.1") nu pot crea un stick bootabil cu windows xp deoarece nu ma lasa ubuntu (am windows-ul original intr-un folder). Cine stie vreun program sau o metoda care functioneaza in ubuntu pentru a crea stick cu windows xp? va rog!

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Nu am folosit linux, decat foarte rar.
Pentru windows exista un program care face stick-uri bootabile cu multe sisteme de operare printre care si XP.

http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Pe pagina de mai sus (cu yumi) vad ca exista yumi si pentru Ubuntu, prin urmare cred ca va merge foarte bine cu Yumi. In windows dupa ce pornesc yumi, aleg la Step1 unitatea cu stick-ul,
la pasul 2 aleg ca "distributie " de mai jos din lista "Windows XP Installer", apoi navighez catre fisierui iso de instalare xp, apoi dau Create si astept pana se scrie ce trebuie pe stick.

Sper ca merge la fel si in Ubuntu.

Nu am mai instalat de mult xp de pe stick cu yumi, dar daca imi aduc aminte, erau mai multe faze in meniu la bootarea de pe stick. (evident se va incepe cu faza 1 si mai apoi se continua probabil dupa reboot cu faza 2 sau ce e in meniu)

Stick-ul trebuie trecut ca unitate de boot pe ptimul loc in bios.

| darrio2007 a răspuns:

Xp nu mai primeste actualizari.Asa ca puneti alt windows.