| MuCelMic a întrebat:

Am un monitor mai vechi si se stinge din cand in cand (cand ti-e lumea mai draga... laughing ) il voi duce la reparat, dar pana atunci.
la un moment dat i-am dat, fiindca s-a stins,"i-am dat una dupa ceafa " si acum imaginea e cam verzuie! laughing am incercat la Graphics Properties, dar nu are nicio legatura. Iar cand ii dau restart, si la inchidere si la deschidere se face ecranul alb si scrie "AGING...". Stiti ce e asta? Si daca o pot rezolva? monitorul e Philips de 17 inch

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă a rămas imaginea verzuie, înseamnă că undeva pe traseu firul de chroma Roșu e întrerupt. Poate fi oriunde, de la mufă (slăbită), până la tunul de electroni pe acea culoare. Greu de dat o soluție pe ghicite. Și să-l desfaci să te uiți în el, nu recomand - sunt tensiuni foarte periculoase înăuntru - te poți curenta chiar dacă ești cu mâna la 5 cm de firul de FÎT.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

CRT sau LCD?
S-ar putea sa fie cablul VGA defect, sau mufa prost fixata.

| siriusblack98 a răspuns:

N-are treaba monitorul...e de la rami...deschide unitatea, misca putin de ei sau inverseaza-i in sloturile lor.Adica il pui pe unul in slotul celuilalt.Incearca si imi spui daca a mers happy

| MuCelMic explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Lcd

| MuCelMic explică (pentru siriusblack98):

Nu a mers! le-am inversat, le-am si curatat, degeaba! am mai multe cabluri(toate vechi. dar chiar niciunul sa nu mearga?) le-am schimbat, si nimic!
deci am 2 monitoare identice si niciunul nu mai merge laughing celalalt de vreo 2 saptamani, la deschiderea monitorului, o parte din ecran era rosiatica si roseata disparea treptat. astazi, dintr-o data a inceput sa dea flash-uri / sa palpaie si se auzea un fasait, dupa care s-a stins iar acum nu se mai aprinde decat pentru vreo 2 sec...
flash-urile:
https://mab.to/56RSiU6e0
fasaitul:
https://mab.to/f0Gt7gjO5

| siriusblack98 a răspuns (pentru MuCelMic):

Deci am avut fix aceeasi problema si dadeam vina pe monitor.Cand miscam ramii sau ii inversam se redresa si roseata si revenea la culoarea normala, nu se mai stingea etc.Pana la urma i-am schimbat cu totul si merge perfect si in ziua de azi deci la mine nu a fost monitorul.La fel cand dadeam cate o palma in unitate se schimba culoarea laughing)

| MuCelMic explică (pentru siriusblack98):

... hmm. nu stiu ce sa-i fac. trebuie dus la reparat. dra nu in unitate am dat, ci monitorului happy la butoanehappy

| MuCelMic explică (pentru siriusblack98):

Acum am bagat TV-ul laughing laughing ca nu mai merge niciunul din 2 monitoare laughing