| AlexandruTimu a întrebat:

Am un procesor I3 si as vrea sa il schimb dar nu stiu exact cum sa il aleg. X541UAK este placa mea de baza si as vrea sa stiu cum imi pot alege un procesor pe care sa mi-l suporte placa.
Socketul este "Socket 1356 FCBGA

As preferea sa imi cumpar un Intel i5/i7

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Din nefericire tu ai un laptop ( presupun ca stiai asta deja ).
Ceea ce nu stiai e faptul ca foarte putine laptopuri au procesoare upgradabile. Din nefericire procesorul tau nu poate fi schimbat.

Singura metoda prin care poti schimba procesorul e sa schimbi intregul dispozitiv, lucru care posibil nu iti convine.

Cu toate ca procesorul tau Intel Core i3 6006U nu poate fi schimbat poti totusi imbunatati performanta dispozitivului cumparand un SSD ( SATA 3, 2.5" ), schimband memoria ram ( laptopul are un slot care suporta pana la 16 GB DDR4 SODIMM 1.4 v ) sau folosind solutii software ( dezinstalarea sau dezactivarea la pornire a programelor ce nu sunt necesare, defragmentare, curatare, optimizare pentru performanta, cautarea driverelor optime ).
Desigur asta nu rezolva complet problema procesorului slabut dar poate face dispozitivul putin mai suportabil.

Mult succes! O noapte excelenta!

1 răspuns:
| MagicOneT a răspuns:

X541UAK este un model de laptop, nu placa de baza. Procesorul nu se poate schimba separat, el fiind "lipit" pe placa de baza. Si daca ai gasi o placa de baza cu un procesor i7/i5 tot ar fi un efort nejustificabil sa o schimbi.

Daca vrei posibilitati mai mari de upgrade, cumpara un desktop, pe segmentul de mobile sunt doar cateva modele de laptopuri care permit upgrade-uri (scumpe, gama high end).