| xQuick77 a întrebat:

Salut TPU,as vrea sa imi cumpar si eu un procesor mai bun, dar nu stiu cum sa il aleg astfel incat sa mi se potriveasaca.Am o placa de baza Socket 775 LGA.Va rog sa ma ajutati si pe mine, dau funda happy.

10 răspunsuri:
| AframyK a răspuns:

Ce fel de procesor ai in prezent?

| xQuick77 explică (pentru AframyK):

Am un Intel Pentium 4 single core de 3.00 ghz.

| xQuick77 explică (pentru AframyK):

Intel Pentium 4 de 3.00 GHz single core.

| AframyK a răspuns (pentru xQuick77):

Procesoarele astea merg cu Socket 775:
Intel Pentium 4
Intel Pentium 4 EE
Intel Pentium D
Intel Pentium EE
Intel Celeron
Intel Core 2 Duo
Intel Core 2 Quad
Intel Core 2 EE
Intel Xeon

Sunt procesoare mai batrane si nu isi merita banii sa mai investesti intr-un calculator de asta mai vechi. Chiar daca tu doresti sa iti pui un procesor mai bun, costurile nu se termina aici, caci iti trebuie automat o sursa de curent mai buna la pc, ventilatoare noi(consuma mai mult curent)... etc...

Iti recomand din propria experienta sa nu faci asa ceva caci e prea costisitor. Si eu am avut cam acum un an acelasi calculator cu acelasi procesor si asa...si mi-am cumparat de curand un pc complet fara sa mai complic lucrurile mai departe.

| K0sti a răspuns:

Uita-te ce procesoare suporta placa ta de baza, ca de aia ai net!

| Jipa95 a răspuns:

Mai presus de toate, ce sursa ai? Din pacate, nu se mai fabrica de mult procesoarele pentru socket 775, ti-as putea recomanda un quad SH, dar am neoie sa-mi spui de cat ai sursa, si ce firma e.

| xQuick77 explică (pentru Jipa95):

Am o sura gps-350cb-120a de 340 W

| Jipa95 a răspuns (pentru xQuick77):

Cam mica pentru un upgrade de procesor..mai puternic.

| xQuick77 explică (pentru Jipa95):

Aha.dar crezi ca un procesor ca asta ar merge?:D http://www.pcstudio.ro/......sla8w.html

| Jipa95 a răspuns (pentru xQuick77):

Da, ar merge