| StephanSaiyan a întrebat:

Am un PS 2 Slim iar când put un CD, consolă pare că începe să citească însă după 3 secunde se oprește i începe din nou. Am încercat să pun consolă invers. La citire nu mai are blocaj se învârte continuu însă după 30 de secunde îmi apare Disk-ul nu poate fi citit. E de la blocul optic? Dacă da cam cat ar costa sa il repar? Pentru cei din Falticeni-Suceava nu cunoașteți un loc unde l-as putea duce la reparat

2 răspunsuri:
| Ionut3222 a răspuns:

Pentru inceput incearca sa cauti pe net un kit de curatare lentila cdrom. Posibil sa fie doar murdara. De asemenea asculta sa vezi daca invarte discul cand incearca citirea. Daca nu o face atunci a picat motorasul.
Daca nu reusesti atunci poti cauta un service. Tinand totusi cont de vechimea consolei eu iti recomand sa cauti o alta pe OLX, preturile fiind foarte mici pentru PS2.

| StephanSaiyan explică (pentru Ionut3222):

Da se învârte discul însă dacă stă normal se învârte 3 secunde, dacă o pun cu "capul în jos" se învârte discul însă nu îl poate citi