| alinae a întrebat:

Am un router de wireless de la Tenda. ( model : W316R ). Problema este ca nu stiu cum sa il pun. Am incercat dupa instructiuni, dar nu am inteles nimic. Puteti sa ma ajutati?

13 răspunsuri:
| gabyH a răspuns:

Ai instalat draiver?

| Alexandro9050 a răspuns:

Din cate am vazut la cel care mi l-a montat mie, a bagat cablul de internet in router, l-a pornit, si apoi am luat wireless cam asta am vazut. dar daca ai probleme, cheama la tine pe cineva care se pricepe

| tr3ig a răspuns:

Ti l-as pune eu dar nu stiu de unde estiwinking

trebuie sa citesti cu atentie carticica cu instructiunile si sa il configurezi cum scrie acolo. nu e greu, trebuie numai sa fii atenta. acolo iti da mura in gura mai pe romaneste

| tr3ig a răspuns:

Poti sa incerci de cateva ori panaiti iese, nu se strica nimic stai linistita. si daca pana la urma nu reusesti suni furnizorul de internet si ii spui ca nu reusesti sa il configurezi si te va ajuta el. bafta

| alinae explică (pentru tr3ig):

Am sunat, si au spus ca nu au ce sa faca.

| tr3ig a răspuns (pentru alinae):

De la ce ai tu internet?
instalarea este foarte simpla. trebuie in primul rand sa ai routherul conectat cu fir la calculator. dupa care deschizi browserul de net, scrii sus in bara de cautare ipu care iti zice in carticica (pe Romania cred ca este unicat 192.168.1.1 sau 192.168.100.1), si dupa faci cum iti scrie in carte, nu sti usa iti zic pentru ca nu vad ce scrie in carticica. da-mi add la tr3i_g si vedem ce putem face.

| SuicideSilence a răspuns:

Pentru a monta routerul:
(spatele acestuia: http://shop.ww.kz/upload/iblock/747/w316r-5_640.jpg)
- in mufa albastra wlan se introduce cablul ethernet care vine din modem
-in una din cele 4 mufe galbene se intoduce cablul ethernet care merge la pc
-in mufa rotunda (power) se introduce transformatorul

pentru a configura reteaua wi-fi a router-ului:
-se conecteaza prin cablu la pc
-in bara de adrese a browser-ului se tasteaza 192.168.0.1 sau 192.168.1.0
-nume: admin pass: admin (daca nu functioneaza sunt trecute numele si parola pe spatele lui)
-click pe wireless settings -> wireless basic setings -> in tab-ul ssid pui numele retelei wi-fi
-wireless security ->(wps settings- disable) security mode: wpa2-psk, wpa algorithms aes, key: intorduci parola -> ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabyH):

Bula, esti prost, stai jos, 4!

| bantex a răspuns (pentru SuicideSilence):

Salut, am si eu acest model de router wireles doar ca eu vreau sa cuplez acest aparat cu un router wireles de romtelecom. As vrea sa mearca si wireles si prin cablu. Aveti idee daca este compatibil cu ce vreau eu? Am gasit in setari network bridge (WDS) am scanat am gasit reteaua de care am nevoie mam cuplat la ea, am salvat-o si i-am dat restart la router dar tot nu merge.

| SuicideSilence a răspuns (pentru bantex):

Nu prea am inteles ce doresti sa faci.
daca ai deja un modem cu wi-fi, de ce sa mai pui si un router?
daca totusi doresti sa-l pui configureaza-l in felul urmator: mergi in setarile router-ului -> advanced settings -> wlan settings -> mode: DHCP -> ok
system status -> refresh
(acest lucru il faci daca ai ip dinamic. daca ai unul static alegi staticIP) (nu am net de la romtelecom, de aceea nu iti pot spune exact)

| bantex a răspuns (pentru SuicideSilence):

De ce doresc sa il pun ca router simplu: romtelecomul e pe hol si am nevoie de net pe balcon, acolo am calculatorul prin cablu si ca sa nu trag un cablu din hol pina in balcon, am avut un edimax inainte si m-am gandit sa pun un tenda ca am citit ca are semnal mult mai puternic, wifi-ul de la romtelecom nu are semnal asa de puternic. Am incercat setarea ta advanced settings -> wlan settings -> mode: DHCP -> ok
system status -> refresh dar nu merge nu isi ia automat setarile de la modemu de romtelecom daca bag cablu trebuie sa le bag in sloturile galbene doar asa isi ia setarile.

| PetrisorPetru a răspuns:

Pe romtelecom merge?

| ozn2012 a răspuns:

Ai aici instructiuni pas cu pas: http://www.youtube.com/watch?v=725bodfdXa0