| Nyghtshadow a întrebat:

Am un stick USB de cativa ani pe file system NTFS. Recent a intrat pe write protect (nu stiu cum, eu nu l-am setat asa). Se comporta ca si cum ar fi read only. Nu pot scrie pe el, nu il pot formata. Cand ma uit peste permisiuni, are full control insa nu pot modifica nimic nici acolo. Nu are nici buton fizic de reset. L-am testat pe doua calculatoare diferite cu sisteme diferite de operare si la fel se comporta. Aveti idee cum pot sa ii scot write protectul? Folosesc momentan Windows 7 Professional.

1 răspuns:
| angel74dm a răspuns:

Îl bagi în computer, după ce-l vezi la My Computer, dai tastă dreapta pe el, mergi la Proprietăţi, apoi la al doilea tab, Redare automată, la prima opţiune, alegi Conţinut mix, apoi bifezi căsuţa aia unde scrie "Se selectează o acţiune de efectuat", apoi dai apeşi pe simbolul folder, apoi dai Aplică, apoi mergi la instrumente, dai Verificare acum, bifezi doar prima opţiune, el se verfică, dispare, şi la urmă dai ok. Acuma îl scoţi afară, dai restart la computer şi, după ce startează, bagi stick-ul, în mod normal ar trebui să ţi-l recunoască sau să-l poţi formata. La formatare alegi FAT32. Baftă!