| Georgicuță a întrebat:

Aseara mi s-a inchos laptopul brusc si apareau niste dungi pe ecran.Se auzeau zgomotele din Windows si am tras concluzia ca e de la placa video.Azi dimineata a mers vreo 2 ore si mi-a aparut erparea de la windows 8 "your pc can't run" sau ceva de gebul.S-a restartat, display-ul era nrgru, dar daca te uitai atent puteai vedea cursorul si ce faci.Am crezut ca e monitorul, dar acum cand am vrut sa-l pornesc, se auzea cooler-ul insa nu intra in windows si nu se aprindea nici ledul de la cpu si cum apasam pe buton, se oprea.
Ce poate fi? Monitorul, placa video sau placa de baza?

9 răspunsuri:
| hahahabun a răspuns:

Imi pare rău sa te anunț, dar laptopul tau e posedat de cel mai rău demon : computerul stricatus trebuitus aruncatus la gunoius

| petrescuionut a răspuns:

Sigur procesorul sau placa de baza

| Sn4k3 a răspuns:

Pai se vede ceva cand se aprinde prima oara nu cand intra in windows. Daca se vede inseamna ca e de la windows deci trebuie reinstalat si eu am windows 8. Nu e un windows care tine foarte mult da e tare si se reinstaleaza in 5 min. Bafta! Reinstaleaza windowsul si daca nu merge poate fi de la monitor, placa video sau placa de baza nu stiu la astea. Bafta!

| Georgicuță explică (pentru Sn4k3):

Nu are nicio treaba cu windows-ul...

| Sn4k3 a răspuns (pentru Georgicuță):

Bine. cum zici tu da asa mi s-a intamplat si mie si mi-am reinstalat windowsul. Oricum Bafta! big grin big grin

| K0sti a răspuns:

CPU nu are LED! Vezi hardul! Scoate hardul si porneste-l fara. Posibil defect invertorul care aprinde lampile sau chiar placa video daca ti-au aparut dungi!

| AnonimZeus a răspuns:

Acum 20 de min mi s-a intamplat acelasi lucru. Am dat restart la laptop si nu se mai deschide, imi dadea eroare restart si bla bla bla, tin sa mentionez ca avem un win8 8100 activat (de vreo 6luni) si procesorul a inceput sa faca urat de tot. Intra in bios, apoi boot si selecteaza prima optiune Cd/Dvd si vezi daca se deschide, daca nu reinstaleaza win. Asta o sa fac si eu. Bafta.

| Georgicuță explică (pentru AnonimZeus):

Baieti, nu are nicio treaba cu windows-u, nici macar nu pot sa-l deschid sa intru in bios, mai ales sa i stalez windows

| AnonimZeus a răspuns:

Daca apeși repede F2 când se deschide ar trebui să apară biosul și dacă bagi CD cu win ar trebui să poți da repair sau instal windows.