| Diamantsacru a întrebat:

Atunci cand cumperi un laptop, vine cu windows instalat deja?

Răspuns Câştigător
| d3javw a răspuns:

Dacă e freedos nu primești nici un windows, există laptopuri cu sistem de operare preinstalat care după părerea mea nu prea se merită pentru că la același preț, pe care îl dai pe un laptop cu un windows 10 spre exemplu poți găsi un laptop mult mai puternic freeDOS asta înseamnă că trebuie să chemi pe cineva care are windows 10 să ți-l instaleze(spun windows 10 pentru că îți face driverele automat.nu mai ai bătăi de cap cu găsirea driverelor)dacă nu te pricepi recomand cu windows preinstalat dar oricum va fi nevoie de reinstalari, odata la câteva luni

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Nu mereu
Al meu a venit cu FreeDos, si cel mai vechi al meu a venit cu Linux

| darrio2007 a răspuns:

Nu toate. Unele vin cu Linux iar altele cu Free Dos.

| gelu1970 a răspuns:

Depinde de fabricant, de vanzator, etc. asta in tara romaneasca.
in tarile comunitatii toate laptopurile si pc vin cu o licenta OEM de Windows. rare sunt cazurile cand au Chrome OS. Cand nu au sistem de operare instalat e pentru un pret mai scazut.

| danutzu96 a răspuns:

Daca are windows preinstalat sa fii sigur ca licenta este inclusa in pretul laptopului. In general, laptopurile vin cu FreeDOS sau Linux.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri, da
Al meu a venit cu FreeDos si a trebuit sa fac un stick bootabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Difera de la caz la caz, unele vin cu linux de obicei, altele nu vin cu nimic, altele vin cu linux commander doar, altele daca sunt promotii la windows-uri sau este laptop mai scump iti da si windows pe un an.

| Deliiiia a răspuns:

Buna. Daca il iei nou, atunci vine fara windows instalat. Ti se da un cd cu driverele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deliiiia):

Nu primesti mereu un CD cu drivere
Si in unele cazuri vine si cu Windows daca e mai scump sau e la promotie

| Deliiiia a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde, dar in general nu au windows, iar cele care au unitate optica vin cu cd cu drivere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deliiiia):

Al meu are unitate optica si n-am primit nimic
Eu le iau cu Driver Booster cand instalez un Windows nou

| Deliiiia a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil, eu generalizam.

| suntserios a răspuns (pentru Deliiiia):

Nu se mai dau cd uri cu drivere de mult timp

| Deliiiia a răspuns (pentru suntserios):

Mi-am luat 2 laptopuri in 2016, ambele au venit cu cd-uri.

| darrio2007 a răspuns (pentru Deliiiia):

Cand ai luat tu laptop cu cd cu drivere?

| Deliiiia a răspuns (pentru darrio2007):

In 2016, cum am precizat. Doriti mai explicit? Februarie si mai.

| darrio2007 a răspuns (pentru Deliiiia):

Ambele au dvd writer?

| Deliiiia a răspuns (pentru darrio2007):

Nuu... mi s-au dat cd-uri cu driverele, chiar daca nu pot fi introduse in laptop -_-

| IoanaIonuca a răspuns:

Depinde de laptop. Eu mi-am luat Free DOS, adica fara Windows instalat.

| Strepix a răspuns:

Nu se stie. Unele laptop-uri vin cu sistem de operare deja instalat, sau nu. Iti dai seama daca la specificatii / descriere la sistem de operare iti scrie ce au. Daca scrie Free DOS inseamna ca nu au niciun sistem de operare.

| Adiq a răspuns:

Da

| Saltbae a răspuns:

Da

| TheBoy93 a răspuns:

Nu,in unele cazuri NU!
Bafta!
Funda?

| alecsi a răspuns:

Nu mereu, doar daca il cumperi la mana a doua este cu windows dar daca il cumeri nou iti da un cd cu toate driverele si cu windows (dar recomand nou)!
Sper ca te-am ajutat!

| MacNtod a răspuns:

Se poate, poate veni fara nici un sistem sau chiar cu un Ubuntu sau un Linux

| Sandu_Razvan_1995 a răspuns:

Da