| Pakyeri a întrebat:

Buna,cand cumperi un calculator/laptop fara sistem de operare(sau linux) vine cu un cd cu driverele?
Am avut un calculator care a venit cu Windows instalat (cu drivere) si fara cd
La un alt calculator care a venit cu endless os am primit si un cd cu driverele
Este o "regula" generala asta? Sper sa ma puteti lamuri ^_^

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In ziua de azi e total fara rost sa mai livrezi CD-ul cu drivere, cand gasesti pe pagina producatorului mereu ultima versiune si o poti descarca usor (si rapid).

Prin 1997-2004 acel CD era important pentru ca lumea nu prea avea net, si la inceputuri era si foarte lent (stateai 20 de minute sa scoti o melodie de 3 MB).
In plus, nici nu prea gaseai driverele pe net, caci cunoscand situatia, producatorii de hardware de la acea vreme nu le postau online.

Pe scurt: o placa de baza e produsa in 2018, insa tu o cumperi acum.
Sa zicem ca vine cu CD cu drivere, care nu iti va folosi deloc, pentru ca in anul care s-a scurs, au mai aparut minim 3-4 revizii (noi versiuni). Si toate acele noi versiuni nu le gasesti pe CD-ul cu care vine placa, insa le gasesti pe net.
Ai prins ideea?

| Pakyeri explică (pentru NLS):

Inca ceva,cand va referiti la pagina producatorului,va referiti la cine a produl laptop-ul/calculatorul (Lenovo,Dell, Asus, etc...) sau la pagina producatorului, sa zicen nVIDIA, pentru placa video?

| NLS a răspuns (pentru Pakyeri):

Da, daca e laptop, (Asus de exemplu), gasesti driverele scriind pe google: Asus urmat de modelul exact al laptopului
Modelul il gasesti pe factura, pe site-ul de unde l-ai cumparat (PCgarage, eMag, etc), sau pe spatele laptopului, sau uneori in locasul bateriei, daca e baterie detasabila. Atentie, in locasul bateriei e data si seria bateriei, sa nu le incurci.

Daca e alta marca de laptop, (MSI, HP, Lenovo, Acer...) exact la fel, fiecare brand are driverele pe site-ul propriu.

Insa driverele pentru video e mai bine sa le iei de pe site-ul producatorului cipului video (sau placii, daca e placa dedicata):
pentru ca sunt mai des actualizate, si acei producatori (ASUS, etc) nu tin pasul sa le updateze la ei pe site...

nVidia
https://www.geforce.co.uk/drivers

AMD
https://www.amd.com/en/support

sau
Intel (daca e procesor Intel cu grafica integrata).
https://www.intel.com/......ivers.html

Daca ai PC, aproximativ la fel, insa indiferent de ce procesor are (AMD sau Intel)
cauti mereu pe site-ul producatorului placii de baza (Gigabyte, Asus, AsRock, MSI, Foxconn, Intel, etc).

Sau daca e PC gata asamblat, de producator (din fabrica), atunci cauti modelul PC-ului pe site-ul respectivului producator: DELL, LENOVO, HP, Fujitsu...

Daca e PC asamblat de magazinul care il vinde, tot pe pagina producatorului placii de baza trebuie sa cauti: Gigabyte, AsRock, Asus, MSI...

| Pakyeri explică (pentru NLS):

Multumesc ^_^, inca ceva am gasit saptamana trecuta in pod un calculator Dell vetro 320 cred...sau 360de, problema e ca nu are placa de retea integrata (sa zic asa) si trebuie sa bag fie un stick cu retea, fie cablul (nu prea merge ca mai sunt alte 3 persoane in casa) daca cumpar o placa de retea o pot monta pe placa de baza?

| NLS a răspuns (pentru Pakyeri):

Trebuie sa vad o poza cu el.
E AIO (AllInOne) sau midiTower/miniTower?

| Pakyeri explică (pentru NLS):

Midi tower presupun

| Pakyeri explică (pentru NLS):

Ai idee prin ce perioadă producătorii au început sa nu mai pună CD cu driverele?
Scuze că răspund acum

| NLS a răspuns (pentru Pakyeri):

Asta depinde de producator, dar eu deja in decembrie 2011 am cumparat anumite periferice (volan, webcam, tastatura si mouse ce aveau nevoie de firmware pentru setari si lumini... etc) la care lipseau driverele/software-ul si exista o notita ca le gasesc pe pagina producatorului.

Pe atunci existau inca drivere pe suport CD la placile de baza, acum nu mai pun.

Te pot ajuta daca imi trimiti o poza cu unitatea,
"Midi tower presupun" nu e tocmai raspunsul ce il asteptam.

Ce Windows ai pe el?

Daca e un calculator produs dupa 2008, gasesti aproape sigur drivere pe internet.

***************************************

"problema e ca nu are placa de retea integrata (sa zic asa) si trebuie sa bag fie un stick cu retea, fie cablul (nu prea merge ca mai sunt alte 3 persoane in casa) daca cumpar o placa de retea o pot monta pe placa de baza? "

Aici nu inteleg ce vrei sa spui. Zici ca nu are placa de retea (integrata in placa de baza), prin cele spuse reiese ca nu are nici placa de retea separata (placuta) pentru ca sustii ca vrei sa cumperi una//// iar apoi spui ca trebuie sa bagi CABLUL.

Sunt tare curios unde il bagi, daca nu are deloc placa de retea...

Sau te referi ca nu are placa de retea Wi-Fi?

| Pakyeri explică (pentru NLS):

Ammm da nu prea stiam cum se numeste big grin.Am rezolvat problema cu un adaptor usb
Ma referean la placa de retea wireless

| NLS a răspuns (pentru Pakyeri):

E chiar mai bine cu adaptor USB in cazul tau pentru ca...
placa de baza fiind ceva mai veche, s-ar putea sa nu aiba slot PCI-E x4

Cat despre placa de retea Wi-Fi, PC-urile obisnuite (in format ATX, microATX, mini ITX) nu prea au asa ceva, decat in 2 cazuri :

---Daca sunt placi de baza mai recente si scumpe, ce vin cu placa de retea Wi-Fi,
---Daca cumperi tu separat o placa de retea Wi-Fi.

Uneori si integratori precum DELL adauga o placa de retea Wi-Fi in sistemele lor preasamblate, dar asta nu e o regula, nu gasesti o astfel de placa pe orice PC asamblat din fabrica de DELL...

14 răspunsuri:
| cosmin1324 a răspuns:

Depinde de producator, dar oricum driverele le gasesti pe site-ul producatorului, nu ai nevoie de CD.

| Pakyeri explică (pentru cosmin1324):

Si daca il cumperi cu windows-ul deja instalat o sa vina cu driverele instalate?

| NLS a răspuns (pentru Pakyeri):

In 99% din cazuri da, mai ales daca il cumperi de la un magazin.

Daca e un magazin cu produse refurbished, la fel, are tot ce trebuie instalat, tu iti instalezi doar programele dorite.

Daca il cumperi de la un vecin (coleg, etc) care a formatat HDD-ul inainte sa ti-l vanda, se poate intampla sa fi instalat doar Windowsul in graba, si driverele sa nu fie (toate) instalate, dar putin probabil.

Insa daca driverele nu sunt instalate, da-mi mesaj si ti le caut eu.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Dell Vostro 320 AIO
https://i.ebayimg.com/images/g/q~gAAOSwHodcXYZc/s-l400.jpg

Dell Vostro 230 MidiTower
https://i.ebayimg.com/images/g/MnEAAOSwlbZdAN1x/s-l640.jpg

Daca e MidiTower, DA, poti foarte usor sa adaugi o placa de retea Wireless care sa capteze semnal de la un modem wireless.

Placa de retea Ethernet are deja, in aceea bagi tu cablul.

| Pakyeri explică (pentru NLS):

Mm. am instalat driverele dar nu a avut wifi, imi arata ca nu sunt retele disponibile, am descarcat si de pe relatek (cred ca asa se numeste) si 3dp net ddar nu a avut wifi