| matrix100 a întrebat:

Avem in surub si o piulita. Care sunt modalitatile astfel incat piulita sa nu se desurubeze de pe surub pe timp indelungat? O idee de a mea este sa se insurubeze 2 piulite si alta chestiune care am vazut inainte de a insuruba piulita se pune pe surub in fel de arc iar apoi se strange piulita. Stie cineva raspunsul? Multumesc

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

1. Se strange o piulita, se strange deasupra a doua piulita, adica contrapiulita, SI se strang intre ele. 2. Se trece surubul prin ce trebuie strans, se pune o saiba, apoi o saiba Grower (cea care ti-a sugerat tie forma unui arc), apoi piulita. Saiba, Grower, Piulita.

2 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Pui doar o picatura de Loctite 638 si nu il desfaci decat daca il incalzesti la 200 de grade.
Chestia cu piulita si contrapiulita se practica de sute de ani, nu este o idee de-a ta.

| minrest a răspuns:

Mersi pentru apreciere, dar nu uita ca dupa ce strangi prima piulita si apropii a doua piulita, sa tii cu o cheie prima piulita si sa strangi a doua piulita cu alta cheie, nu sa strangi doar a doua piulita deasupra. Asta daca folosesti contrapiulita.