| drodu94 a întrebat:

Am invatat C/C++ inca din liceu si stiu majoritatea bazei programarii dar problema este ca nu stiu cum sa programez.Nu stiu cu ce sa incep sau cum sa incep un proiect singur. Are cineva vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Poate esti prea critic cand spui ca nu stii cum sa programezi. Daca te descurci cu problemele de la scoala, atunci poti sa te numesti programator in devenire.

Daca vrei sa incepi cu exercitii usoare poti incepe de aici:
http://www.cprogramming.com/challenge.html
https://www.codechef.com/getting-started
https://projecteuler.net/archives

Daca ai nevoie de un proiect mai mare, gandeste-te la ceva de care ai nevoie pe calculator, in viata de zi cu zi. De exemplu, eu mi-am facut o aplicatie simpla care pune monitorul in stand-by, una care decaleaza timpii unei subtitrari, un convertor de protocol de la IP la Serial si un mini proxy tunnel.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te gandesti la un proiect micut pentru inceput si incepi sa pui lucruri cap la cap.

O ideea e clasica aplicatie de management a unor date... gen o agentie care inchiriaza masini.

Eventual inveti sa lucrezi cu baze de date sau iti faci propriul model de stocare in fisiere.

Faci un meniu, adaugari masini, listari masini, inchirieri masini, clienti samd. Il poti face oricat de complex vrei

| peperonies a răspuns:

Gandeste-te vag la ce vrei sa faci si incepe sa te uiti la tutoriale si incearca sa schimbi putin. majoritatea programatorilor se folosesc de siteuri gen stackoverflow si o parte rezonabila de cod e copy-paste din alta parte. Sa incepi ceva de la 0 ca incepator e foarte greu. incepe cu proiecte mici si adauga/modifica pe masura. nimeni nu a inceput cu call of duty ca primul proiect. iti recomand sa faci un snake/tetris pentru inceput.