| Edyez a întrebat:

Buna, sunt nou în domeniul programării și vreau sa invat prima dată limbajul C++, am învățat să afișezi un text spre exemplu, nu trebuie sa scrii nu stiu câte coduri și e ușor doar ca e o problemă. In primul rând eu nu inteleg ce fac codurile alea de le scriu doar stiu ca asa trebuie scrise + ca, cum poți învăța sa codezi tu singur ceva fără sa te mai uiti în altă parte?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Poți da paste la codul tău pe site-uri de genul dpaste.com și apoi ne dai link aici. Și mai bine ar fi dacă ai învăța să folosești github.com, să creezi acolo repositories pentru proiectele tale. Ai învăța cu ocazia aia ceva despre git.

Da, ți-a răspuns suntserios deja.

De adăugat: funcția main e prima care se execută. Deci chiar dacă ai înaintea ei alte funcții definite, când programul tău rulează începe cu codul din main și apoi folosește alte funcții în măsura în care le apelezi. De exemplu: poți avea o funcție int suma(int a, int b) care returnează suma a două numere întregi primite (a și b). Iar în main poți să citești de la tastatură două numere și să apelezi funcția suma ca să obții suma lor.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inveti programare aruncandu te cu capul inainte intr-un limbaj fara sa intelegi niste principii de programare.

Pune mana intai si citeste niste cursuri sa intelegi conceptele de programare. Asa niste cod copiat nu te ajuta la nimic.

Dupa ce intelegi ce e aia o variabila, o bucla, o instructiune de decizie, un tip de data, un operator pe urma te apuci de limbaj

| Edyez explică (pentru suntserios):

Te inteleg! deja am invatat variabile, stiu sa fac din cap fara sa ma mai uit.happy multumesc pentru raspuns oricum

| unvecin a răspuns:

Dă aici paste la partea pe care n-o înțelegi. Poți și la tot programul, dacă vrei. Fiecare rând are o semnificație și e bine să înțelegi ce face (nu neapărat și cum le face).

E perfect OK să copiezi cod din altă parte. Se va întâmpla mereu. Dar trebuie să știi ce vrei să faci și să nu copiezi pur și simplu, să știi ce se întâmplă, altfel pierzi controlul și pot să-ți apară erori fără să știi din ce cauză.

Deci hai să vedem ce ai programat până acum. happy Și hai mai departe.

| Edyez explică (pentru unvecin):

Buna, scuze pentru intarziere, sper totusi sa mai primesc un raspuns inapoi. Eu am invatat pana acum sa afisez un mesaj si cum sa fac o variabila. Am mai facut eu un joc x si 0 sau un joc de noroc, dar x si 0 e de pe net si jocul de noroc ni l-a predat un profesor la un curs la care merg si aici e o problema, ni l-a predat, dar cum as putea sa invat sa refac eu jocul de noroc ca asta nu prea inteleg... in fine in legatura cu ce am codat eu si ce probleme am( ce nu inteleg):
-Asta e afisarea unui mesaj:
#include
using namespace std;

int main() {

cout

| Edyez explică (pentru unvecin):

Nu inteleg, nu pot vedea eu intregul mesaj sau nu s-a postat tot si daca nu s-a postat tot, incerc iar, dar in forma mai scurta sa nu mai scriu degeaba in caz de orice, deci nu inteleg ce face system("pause"); dar daca nu l-am pus mi s-a stins consola automat nu afisa mesajul, dar am observat ca altii nu-l pun, la fel nu inteleg ce face return 0; stiu doar ca trebuie pus.

| suntserios a răspuns (pentru Edyez):

Nu poți sa postezi cod aici din cauza caracterelor mai mic și mai mare.
System pause face exact ce zici tu îți tine consola deschisa. Fără ala programul face ce ii spui tu și se închide ca nu are de ce sa stea deschis.

În cpp main e o funcție care oricare alta. Și fiind o funcție returnează ceva. În căzul de fata un int. Return 0 înseamnă exist statusul funcției Main.

| Edyez explică (pentru unvecin):

Multumesc pentru răspunsuri și tie și lui sunt serios și băiatului de mai jos.

| Edyez explică (pentru unvecin):

Mai am o întrebare doar, am învățat să fac suma a doua numere, ba chiar am încercat eu și în același program impart, înmulțesc, scad și adun cele 2 numere în acelasi timp, bun, problema e ca am înțeles ca trebuie să incluzi a, b în primul rând și s și pe lângă mai era și "i" care nu inteleg ce înseamnă, ce face asta? (Asta pentru adunarea lor ca stiu ca, ca să faci exemplu și înmulțire trebuie să pui și altceva pe lângă s și să definești acel ceva).

| unvecin a răspuns (pentru Edyez):

Cu plăcere. Cred că ar trebui să guști și un pic de programare web (și-ți recomand pentru că se caută și poți la un moment dat să ai propria afacere).

Ai putea să înveți mai întâi lucruri simple: HTML (aici definești conținutul paginii tale web - paragrafe, link-uri etc), CSS (aici definești aspectul - culori, dimensiuni etc), Javascript (e limbaj de programare, cu el definești comportamentul (behavior) paginii. ex: să apară mesaj de eroare dacă ). Pe urmă jQuery, Angular, Vue.js, Node.js, Bootstrap, baze de date etc.

Deci nu e neapărat un eșec dacă nu prinzi drag de C++ sau dacă nu ajungi să îl stăpânești foarte bine. Și nici nu e neapărat un succes dacă ajungi să rezolvi cu el aplicații școlărești gen media numerelor dintr-un șir de numere. E foarte bine că îți dezvolți gândirea logică și algoritmică, dar încearcă să ai o imagine de ansamblu mai largă, mai povestește cu oameni care chiar lucrează în domeniu să vezi care e job-ul spre care aspiri.

Nu fugi nici de design. Dacă ai ceva înclinație spre arte ai putea foarte bine să ajungi să lucrezi web design.

Ca să-ți faci o idee despre ce cere piața poți arunca o privire pe freelancer.com. Vezi ce provocări (proiecte și concursuri) sunt cerute de clienți reali și cum răspund la ele oameni harnici din toată lumea.

Din ce am văzut acolo sunt oameni care trăiesc făcând logo design, design pentru postere, cărți de vizită, icon design, animații, ilustrații... și multe altele.

Cam orice înveți îți poate fi de folos cândva. Și totuși, știu din experiență că, se poate să pierzi mult timp învățând lucruri pe care nu le vei folosi niciodată. Dacă reușești să-ți pui niște ținte mai precise poți scurta perioada în care înveți, poți să-ți definești mai precis traseul și asta înseamnă că devii expert într-un timp mai scurt și va fi și un câștig financiar, bineînțeles.

Așa se face că unii fac liceu + facultate + master și totuși la final sunt dezorientați neștiind ce job vor de fapt sau pentru care ar fi capabili, iar altul poate că lucrează deja din liceu și nici nu mai umblă după diplome pentru că deja are drum deschis - și-a însușit niște lucruri cu care poate avea propria afacere de succes.

Da, lucrurile astea nu se întâmplă în absența ta, dar se pot întâmpla în măsura în care pui timp, efort, focus. Nu e neapărat vorba de cât de isteț e un om, ci cât de serios e în a pune constant ore de studiu și muncă. Alocă zilnic măcar 4 ore și o să vezi că merită. Succes!

| unvecin a răspuns (pentru Edyez):

Dă-ne paste la cod. E cel mai simplu. Aș recomanda să eviți variabile dintr-o literă. Tocmai ca să fie mai clar ce se întâmplă sau ce vrei să se întâmple în codul tău.

gaina_face_oua(int ziua)

e mai clar decat

x(int y)

Adică știi din start că e o funcție care are de a face cu numărul de ouă pe care-l face găina într-o zi dată, probabil. laughing

| Edyez explică (pentru unvecin):

Codul e:
#include

int a, b, s, i;

using namespace std;

int main()
{
cin>>a>>b;
s=a+b
cout

| unvecin a răspuns (pentru Edyez):

Variabila i e declarată, dar nu e folosită. Poți să o ștergi de acolo. Numai a, b și s sunt utilizate.

| Edyez explică (pentru unvecin):

Mersi de informații, din cate am înțeles c++ e destul de bun pentru începători, nu e cel mai ușor dintre toate și cica dacă ajungi sa l stăpânești o sa ți fie ușor cu altele, de aia l am ales, chiar m-am gandit sa ma apuc de Java script, dar acum sa vad cu c++ cum e, toate la timpul lor. Am uitat dacă am precizat, dar sunt a 10-a, mai am după părerea mea destul timp, vreau sa aloc cât mai mult timp în fiecare zi pentru programare, sa dau la Cluj și apoi sa incerc sa aplic pentru internship-uri la firme mari. Asta e planul meu.

| unvecin a răspuns (pentru Edyez):

E bine (că ai început serios și din timp). Succes!

| unvecin a răspuns (pentru Edyez):

Poți da paste la codul tău pe site-uri de genul dpaste.com și apoi ne dai link aici. Și mai bine ar fi dacă ai învăța să folosești github.com, să creezi acolo repositories pentru proiectele tale. Ai învăța cu ocazia aia ceva despre git.

Da, ți-a răspuns suntserios deja.

De adăugat: funcția main e prima care se execută. Deci chiar dacă ai înaintea ei alte funcții definite, când programul tău rulează începe cu codul din main și apoi folosește alte funcții în măsura în care le apelezi. De exemplu: poți avea o funcție int suma(int a, int b) care returnează suma a două numere întregi primite (a și b). Iar în main poți să citești de la tastatură două numere și să apelezi funcția suma ca să obții suma lor.

| mcristiioan a răspuns:

Incearca sa inveti tot ce este pe tutorial learn-c.org iar daca ai nevoie poti sa cumperi niste carti de la anticariat care au tot ce trebiue sa stii pentru programe usoare.