| awwqerwefsadfsa a întrebat:

sunt student in anul intai la facultatea de inginerie electrica din cluj napoca, dar nu este chiar domeniul pe care doresc sa il urmez. In liceu am urmat o clasa de intensiv informatica, unde am invatat limbajul pascal ( stiu ca nu e folosit, dar chiar am dobandit gandirea necesara programarii). La bac am avut cea mai mare nota chiar la informatica.
In facultate, am facut aceeasi materie ca in liceu dar in Visual C++ (mi-au trebuit vreo 2-3 saptamani dar m-am obisnuit cu trecerea la acest limbaj si ma descurc foarte bine).
Am vrut sa intru la o facultate ce se axeaza mai mult pe asa ceva dar nu am reusit. As vrea totusi sa invat singur programarea mai serioasa. Intrebarea mea e care ar fi limbajul pe care sa ma axez si daca cunoasteti vreun channel pe youtube care sa ma invete ce am nevoie pentru o cariera in acest domeniu.

1 răspuns:
| Alexandru_Buse_1990 a răspuns:

De obicei programarea de genul o gasesti si pe internet, dar sa nu te gandesti ca e gratis, mai ales ceea ce se foloseste mult. Pe Youtube nu o sa gasesti ceva de genul cred, sau doar partial, punandu-te sa platesti o anumita suma dupa asa-zisul "tutorial de inceput"