| Maldini a întrebat:

am o intrebare. De ceva timp nu pot muta filmele descarcate de pe file list pe stick. Imi spun ca nu am memorie suficienta, desi cu siguranta am. Am incercat sa mut filme pe mai multe stick-uri. Deci banuiesc ca problema ar fi din calculator. Filmele nu cred ca au nimic, sunt sigur ca am reusit sa mut alta data aceleasi filme, iar site ul de unde le am descarcat este unul sigur. Cine ma ajuta primeste funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci in My Computer (Computerul meu sau This PC, depinde ce Windows ai) si vezi stick-ul. Faci click dreapta pe el si apare Format. apesi pe el si-ti va apare (pe langa alte optiuni) optiunea de File System. Nativ el o ia cu FAT 32. Apesi pe sageata cu varful in jos si-ti alegi NTFS. La Volume Label poti sa pui un nume. Eu am obiceiul si pun initialele mele si si o cifra (1, 2, 3, etc) deoarece am circa 30 de stick-uri si am o evidenta a lor cu ce au pe ele. Deasemenea, la Allocation size unit poti pune o valoare cat mai mare (64 Kb este cea mai mare).

8 răspunsuri:
| Răducu_Cristina_1990 a răspuns:

Am avut o problema identică acum câțiva ani. Ce pot spune a fost ca eu aveam o problema cu pc-ul.

Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca nu le ai mutat (move), ci doar le-ai copiat.
Fisierele sterse simplu se pastreaza pe calculator, in cosul de gunoi (Recycle Bin), care trebuie golit sa se elibereze spatiu. La fel, si pe telefon pot fi pastrate fisiere pentru siguranta, inainte de stergerea definitiva, voita.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cumva stick-ul este formatat in alt format decat NTFS? Daca da, reformateaza-l!

| Ironwin a răspuns:

Trebuie sa reformatezi stick-ul, pe stick sau hard disk dupa ce sunt umplute la maxim si golite dupa aceea se intampla frecvent sa nu mai poti copia fisiere mari chiar daca ai destul spatiu disponibil. Deci click dreapta pe icoana stick-ului (in My Computer) si selectezi formatare, in fereastra care apare poti bifa "Quick format" sa nu stai prea mult.

| gelu1970 a răspuns:

Formateaza stick in format NTFS

| Maldini explică (pentru Salontanul):

Buna ziua! Multumesc pentru raspuns. Imi spui te rog si cum formatez stick ul? Si oare ar fi posibil sa am la toate stick urile problema asta, pentru ca dupa cum am spus mai sus, pe nici un stick nu pot muta nimic, desi am loc!

| Maldini explică (pentru Salontanul):

Am piscalit ceva acolo unde ai spus si a mers, multumesc!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Maldini):

Mersi si eu!