| ClaudiaMihaela8465 a întrebat:

Am primit un CD si cand intru pe el scrie: *Fisierul nu are un program asociat pentru efectuarea acestei actiuni. Instalati un program sau, daca este deja instalat unul, creati o asociere in panoul de control PROGRAME IMPLICITE*.
Stie cineva ce trebuie sa fac si ce trebuie sa instalez? Va roog, ajutati-maa!

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Un fisier obisnuit are un nume urmat de o extensie. Dupa ultimul punct daca citim de la stanga la dreapta se afla extensia. Extensia ne arata si noua si windows-ului ce tip de fisier e si cu ce program se deschide. Exemple:

textul.meu.de.azi.txt
In general intr-un nume de fisier avem un singur punct, cel din fata extensiei, dar se poate intampla sa fie si mai multe. Dupa ultimul punct vedem extensia txt care ne arata ca e un fisier text

filmulmeu.mov aici extensia e mov si fisierul e un fisier video si asa mai departe.

Problema e ca la instalarea windows-ului in mod implicit nu se arata extensiile fisierelor daca nu facem noi aceasta setare in explorer, deci fisierele de mai sus s-ar vedea asa: textul.meu.de.azi si filmulmeu

Ne putem da seama de tipul fisierului doar dupa iconite, deschizand-ul sau cu un click dreapta -> properties, insa nu e chiar ok.

Solutia e sa se mearga in setarile explorerului si sa se activeze afisarea extensiilor. In felul asta vom sti si noi ce fel de fisier deschidem.

In cazul acelui CD, fisierul care e accesat are si el o extensie care ne spune ce tip de fisier e, video, audio, text, imagine, prezentare si asa mai departe si in cazul in care nu e instalat un program care sa deschida acel fisier, vom instala unul, dar evident ca trebuie sa stim intai ce tip de fisier e, ce extensie are si dupa aceea instalam un program care sa deschida acel fisier.

Afisarea extensiilor:
http://support.microsoft.com/......s-explorer

"Pentru a afişa extensiile de nume de fişiere în Windows Explorer, urmaţi aceşti paşi:
Pentru Windows Vista, Windows 7 şi Windows Server 2008

Deschideţi Windows Explorer - faceţi acest lucru deschizând orice folder.
Faceți clic pe Organizare.
Faceți clic pe Opțiuni folder și căutare.
Faceți clic pe fila Vizualizare.
Defilaţi în jos până când observaţi Se ascund extensiile pentru tipurile de fișiere cunoscute, debifaţi acest rând, făcând clic pe caseta de selectare.

Notă Pentru a ascunde extensiile de nume de fişiere, bifaţi acest rând.
Faceți clic pe OK"

http://askit.ro/......windows-7/
http://www.youtube.com/watch?v=Y9tvmx8dlNo

http://www.youtube.com/watch?v=gcimt72Gm24

Deci ca sa putem instala un program pentru a deschide acel fisier, trebuie sa stim ce extensie are.

| rrrp a răspuns (pentru LinxCont):

Daca nu e asociat e posibil sa arate extensia.

vezi ce extensie are si apoi cauta cu ce poti sa deschizi fisiere cu extensia aia.

daca e ceva.zip -> winzip
daca e ceva.rar -> winrar
daca e ceva.nrg, ceva.iso, astea sunt imagini si poti sa le rulezi cu daemon tools.