| Michaela89 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare. Windows XP este bun pentru laptop care are memoria de 6 GB? Ceva avantaje..sau dezavantaje?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai eu ce sa iti fac daca toti folositi windows pirat... Apoi va plangeti. Macar cauta o versiune ok... Daca se restarteaza din senin, si nu e win odiginal, poate sa fie atat de la windows, cat si de la laptop. Daca era original si se restarta, stiai ca are lapotpul un defect.
Ce laptop ai? Ce componente, (cpu, gpu). E posibil ca xp-ul sa nu fie compatibil.

12 răspunsuri:
| Wazzup_Alin_1994 a răspuns:

Nai niciun dezavantaj pentru ca windowsul xp consuma foarte putinwinking

| ReusxD a răspuns:

Este foarte bine pentru WINDOWS XP, recomand
Avantaje: Este mai rapid ca Windows 7 de 100 ori.
Dezavantaje: Nu are nici unul

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns:

Iti recomand Windows 7. Este mult mai bine optimizat decat win xp. Si crede-ma vei gasi mult mai usor drivere.
Sper ca te-am ajutat!

| Iulian03 a răspuns:

Da,dar depinde si de celalate eu zic ca la laptopul tau ar merge si 8

| jeek0 a răspuns:

E bun dar xp X86 nu iti vede decat maxim 3 giga.

| sltlp a răspuns:

Depinde. Nu vad ce sa mai faci cu batranul de xp, (are deja 11 ani, xp fiind lansat in 2002).
Iti dai seama ca de atunci s-au schimbat foarte multe.

| gogυ a răspuns:

Da e bun, xp sp2/64bit daca vrei sa foloseasca toata memoria.

| Michaela89 explică (pentru sltlp):

Pai l-as vrea pentru jocuri..gen metin..pentru ca la windows 7 x32 al meu imi apare eroare si se restarteaza..pe langa asta se misca si greu.

| Michaela89 explică (pentru sltlp):

Hmm..Aspire V3-531,Procesor Intel B970(2.3GHz,2MB L3 cache), 6GB DDR3 Memory, 500GB HDD...si da, e piratat..cred ca ai dreptate

| sltlp a răspuns (pentru Michaela89):

E compatibil doar cu windows 7 si windows 8. Daca ai de gand sa faci un experiment poti sa pui xp, dar nu cred ca o sa iasa prea frumos.
Din ce observ, ai grafica integrata(asa gasesc in magazine majoritatea). Deci pentru metin 2, ti-as recomanda sa setezi laptopul pe performanta inalta(de la power options), si sa dezactivezi efectele vizuale din windows(gen aero). Si cel mai important, vezi ce windows pui pe el(sa fie x64).

| Michaela89 explică (pentru sltlp):

Mersi mult.dar cum dezactivez efectele vizuale? Am intrat acolo la power options..acum unde apas?

| sltlp a răspuns (pentru Michaela89):

Alegi cand te joci high performance. Pentru efectele vizuale(ma refer la aero)- click dreapta pe desktop, personalization si alegi windows 7 basic.