| anonim_4396 a întrebat:

Am un aparat din ala cu diafilme și vreau să scot pozele. Cam cât ar costa? Și întrebarea e se mai pot scoate poze? Că am multe diafilme dinalea și sunt multe amintiri. Cam câte poze pot fii pe alea? Ca am vreo 4 și scrie pe toate 36. Sa fie atâtea poze? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

36 sunt pe un film.
Exista centre foto care au scanere speciale pentru fim de 35mm.
Sau iti cumperi tu unul

https://www.olx.ro/......aBC2j.html

| sierra1 a răspuns:

Sau mai simplu: le proiectezi pe un ecran (in condiții optime) apoi le fotografiezi (... digital și optim)

| Lioana a răspuns:

Le vrei neaparat pe hartie?
Exista aparate cu care poti scana filmele si sa le transformi in poze digitale. Eu mi-am cumparat unul din acela din Lidl.

| dannyel86 a răspuns:

Daca sunt capsule, ele trebuie intai developate.
Inca exista astfel de centre in tara.
Se pot pune direct pe cd/dvd, nu neaparat pe hartie fotografica.

Bula
| Bula a răspuns:

Acele filme, daca sunt deja developate (se vede imagine pozitiva sau negativa pe ele) atunci se pot scana si transforma in format digital. Costul scanarii si transformarii in format digital costa cca. 1 leu /poza.

DACA FILMELE SE AFLA INCA IN CUTIUTELE DE PLASTIC atunci NU LE DESCHIDE!
Filmele SE DISTRUG AUTOMAT LA LUMINA!

Cauta studiou foto care se mai ocupa cu developare si scanare filme leica.
In orase mai mari le gasesti inca, dar poti sa te interesezi si de la fotografii care se ocupa de ocazii (nunti, botezuri etc.), ei isi cunosc colegii din bresla, care cu ce se ocupa.