| AnonimaA72 a întrebat:

Am un Microsoft Lumia 532. Acum doua zile a fost scapat in apa (tin sa mentionez ca avea o crapatura pe ecran). L-am uscat, iar apoi l-am pus in orez. L-am deschis peste putina vreme sa sun pe cineva, a mers, iar dintr-o data nu am mai putut sa apas. Adica s-a restartat dintr-o data telefonul,iar cand s-a deschis imi arata ca primesc un mesaj sau imi arata ca volumul scade/creste cand apasam pe butoanele laterale,dar touch-ul nu mai merge. L-am lasat pana in momentul de fata in orez. Am mai incercat o data sa il deschid si tot asa,a mers putin, dupa nu. Acum am incercat si nu merge deloc.Este din cauza ecranului sau din ce cauza? Si ce as putea face? Cam cat ar costa aproximativ sa il repar?

3 răspunsuri:
| coco4782 a răspuns:

In prim plan trebuia desfacut, scoasa bateria si scuturat de apa. Mai bine desfacut de tot si suflat, dar daca nu te picepi, asta e...
Nu te gandi ca daca il bagi imediat in orez o sa curga apa singura din el, faza cu orezul e ca trebuie lasat pana ziua urmatoare, iar cand intra putina apa in orez si bobul de orez se dospeste, peste noapte vin chinezii si il repara laughing gluma
Macar ai scos bateria rapid?
Inseamna ca mai are apa de face scurtcircuitele alea de actioneaza diferite functii

| AnonimaA72 explică (pentru coco4782):

L-am desfacut de tot. Am scos si bateria si cardul, cartela sim etc. Si l-am lasat asa desfacut.

| coco4782 a răspuns (pentru AnonimaA72):

Bun, nu ii mai baga bateria pana nu e sigur ca nu mai are pic de apa in el. Posibil sa scapi de un eventual scurtcircuit, doar daca ai rabdare si il lasi sa se usuce.